Durván erős GDP-adat jött az USA-ból
Gazdaság

Durván erős GDP-adat jött az USA-ból

Portfolio
Évesített negyedéves alapon 2,8%-kal növekedett az amerikai gazdaság a harmadik negyedévben. Ezen belül a fogyasztás 3,7%-kal, bőven a várakozások felett alakult. Továbbra is igaz az az állítás, hogy a belső fogyasztás viszi a hátán az amerikai növekedést, így az USA gazdaságán nem fog egyelőre a világgazdaság gyengélkedése.

Számos nagyon fontos amerikai adatok tettek ma közzé, ezeket sorrendben mutatjuk:

A harmadik negyedévben 2,8%-kal nőtt az amerikai GDP évesített negyedéves alapon, az előző negyedéves 3% után (elemzői konszenzus).

  • A készlethatástól tisztított GDP 3%-kal nőtt, az előző negyedéves 1,8% után.
  • Ezen belül a fogyasztás évesített negyedéves alapon 3,7%-kal nőtt, a második negyedéves 2,8% után.
  • A GDP-deflátor 1,8%-kal emelkedett évesített negyedéves alapon az előző negyedévi 2,8% után (várakozás: 2,1%).
  • A PCE infláció a harmadik negyedévben 1,5% volt, az előző negyedévi 2,5% után.
  • A PCE maginfláció pedig a harmadik negyedévben 2,2% volt az előző negyedéves 2,8% után (várakozás: 2,1%).

A bejövő adatok alapján továbbra is az a kép rajzolódik ki, hogy rendkívül erős az amerikai gazdaság és egyelőre nem hat rá a világgazdaság gyengélkedése. Ez pedig elsősorban az amerikai fogyasztónak köszönhető, amely továbbra is brutálisan költ, de a korábbiakhoz eltérően nem árukra, hanem szolgáltatásokra.

Utóbbi egy nagyon fontos különbség, mert emiatt teljesít jól a szolgáltatásközpontú USA és stagnál az iparorientáltabb euróövezet és lassul Kína.

Tovább a bejövő adatok nagyon jól mutatják, hogy a harmadik negyedévben az árnyomás is jelentősen csökkent, hiszen a negyedéves PCE inflácó a Fed 2%-os célja alatt, míg a PCE maginfláció közel van a 2%-os célhoz. Természetesen a Fed a havi adatokat figyeli, de ezalapján is jól látszik, hogy egyelőre sikerült a soft landing.

Az USA gazdasága erős, de az infláció már majdnem célon.

A kamatpolitika szempontjából a mai adatok azt jelentik, hogy a Fed nincs elkésve a kamatemeléssel és a harmadik negyedéves adatok azt is bizonyítják, hogy tartósan képes elviselni a magas kamatokat az amerikai gazdaság.

Emiatt a következő ülésen vélhetőleg még 25 bázisponttal csökkenti a kamatokat a jegybank, azután viszont kérdéses a kamatpálya alakulása.

Azért akadnak érdekességek a GDP-riportban

A statisztikai hivatal közlése alapján a háztartások megtakarítási rátája 5,2%-ról 4,8%-ra csökkent a harmadik negyedévben, amit az alábbi ábra mutat. Jól látható, hogy meglehetősen alacsony jelenleg az amerikai háztartások megtakarítási rátája, alacsonyabb, mint a koronavírus előtt. Ez teljesen különbözik attól, amit az euróövezetben és Magyarországon látunk, ahol az óvatossági motívum miatt magasan ragadt a megtakarítása ráta.

De ez egyben azt is jelenti, hogy az amerikai háztartások tartalékai kifeszítettek és egyre közelebb az a pont, ahol már csak érdemi hitelfelvétellel képesek a jelenlegi fogyasztási szintjüket fenntartani.

A fogyasztás nem úgy alakult, ahogy gondolnánk

A harmadik negyedévben évesített negyedéves alapon 3,7%-kal nőtt a háztartások fogyasztási kiadása. Ezen belül viszont a szolgáltatásokra fordított összeg csupán 2,6%-kal emelkedett, míg az árukra 6%-kal költöttek többet és ezen belül is 8%-kal többet a tartós fogyasztási javakra.

Ez pedig hosszú idő után az első olyan GDP adat, ahol a fogyasztást nem a szolgáltatások, hanem az árukra fordított költések húzták.

A magas kamatok viszont rányomják a bélyegüket a beruházásokra

A beruházások viszont csupán 0,3%-kal emelkedtek évesített negyedéves alapon. Ezen belül elsősorban az épület és lakóépület beruházások, amelyek jelentősen visszaestek. Előbbi 4%-kal, utóbbi 5,2%-kal. Ez egyértelműen a magas kamatkörnyezet beruházás-visszafogó hatásának tudható be.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

MNB Intézet

Pénz, igazságosság és felelősség

A közgazdaságtan alapkérdése, hogy vajon mindig csak a saját érdekeinket követjük-e önző módon, és másnak csak addig segítünk, amíg abban hasznunkat látjuk. Egy érdekes kísérlet segíth

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump vagy Harris lesz az új amerikai elnök? – Hogy érinti ez a befektetéseinket?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Opening event for the project EUYOU – 1st BRUXINFO Day
2024. november 8.
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet