Számos nagyon fontos amerikai adatok tettek ma közzé, ezeket sorrendben mutatjuk:
A harmadik negyedévben 2,8%-kal nőtt az amerikai GDP évesített negyedéves alapon, az előző negyedéves 3% után (elemzői konszenzus).
- A készlethatástól tisztított GDP 3%-kal nőtt, az előző negyedéves 1,8% után.
- Ezen belül a fogyasztás évesített negyedéves alapon 3,7%-kal nőtt, a második negyedéves 2,8% után.
- A GDP-deflátor 1,8%-kal emelkedett évesített negyedéves alapon az előző negyedévi 2,8% után (várakozás: 2,1%).
- A PCE infláció a harmadik negyedévben 1,5% volt, az előző negyedévi 2,5% után.
- A PCE maginfláció pedig a harmadik negyedévben 2,2% volt az előző negyedéves 2,8% után (várakozás: 2,1%).
A bejövő adatok alapján továbbra is az a kép rajzolódik ki, hogy rendkívül erős az amerikai gazdaság és egyelőre nem hat rá a világgazdaság gyengélkedése. Ez pedig elsősorban az amerikai fogyasztónak köszönhető, amely továbbra is brutálisan költ, de a korábbiakhoz eltérően nem árukra, hanem szolgáltatásokra.
Utóbbi egy nagyon fontos különbség, mert emiatt teljesít jól a szolgáltatásközpontú USA és stagnál az iparorientáltabb euróövezet és lassul Kína.
Tovább a bejövő adatok nagyon jól mutatják, hogy a harmadik negyedévben az árnyomás is jelentősen csökkent, hiszen a negyedéves PCE inflácó a Fed 2%-os célja alatt, míg a PCE maginfláció közel van a 2%-os célhoz. Természetesen a Fed a havi adatokat figyeli, de ezalapján is jól látszik, hogy egyelőre sikerült a soft landing.
Az USA gazdasága erős, de az infláció már majdnem célon.
A kamatpolitika szempontjából a mai adatok azt jelentik, hogy a Fed nincs elkésve a kamatemeléssel és a harmadik negyedéves adatok azt is bizonyítják, hogy tartósan képes elviselni a magas kamatokat az amerikai gazdaság.
Emiatt a következő ülésen vélhetőleg még 25 bázisponttal csökkenti a kamatokat a jegybank, azután viszont kérdéses a kamatpálya alakulása.
Azért akadnak érdekességek a GDP-riportban
A statisztikai hivatal közlése alapján a háztartások megtakarítási rátája 5,2%-ról 4,8%-ra csökkent a harmadik negyedévben, amit az alábbi ábra mutat. Jól látható, hogy meglehetősen alacsony jelenleg az amerikai háztartások megtakarítási rátája, alacsonyabb, mint a koronavírus előtt. Ez teljesen különbözik attól, amit az euróövezetben és Magyarországon látunk, ahol az óvatossági motívum miatt magasan ragadt a megtakarítása ráta.
De ez egyben azt is jelenti, hogy az amerikai háztartások tartalékai kifeszítettek és egyre közelebb az a pont, ahol már csak érdemi hitelfelvétellel képesek a jelenlegi fogyasztási szintjüket fenntartani.
A fogyasztás nem úgy alakult, ahogy gondolnánk
A harmadik negyedévben évesített negyedéves alapon 3,7%-kal nőtt a háztartások fogyasztási kiadása. Ezen belül viszont a szolgáltatásokra fordított összeg csupán 2,6%-kal emelkedett, míg az árukra 6%-kal költöttek többet és ezen belül is 8%-kal többet a tartós fogyasztási javakra.
Ez pedig hosszú idő után az első olyan GDP adat, ahol a fogyasztást nem a szolgáltatások, hanem az árukra fordított költések húzták.
A magas kamatok viszont rányomják a bélyegüket a beruházásokra
A beruházások viszont csupán 0,3%-kal emelkedtek évesített negyedéves alapon. Ezen belül elsősorban az épület és lakóépület beruházások, amelyek jelentősen visszaestek. Előbbi 4%-kal, utóbbi 5,2%-kal. Ez egyértelműen a magas kamatkörnyezet beruházás-visszafogó hatásának tudható be.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images