A Pénzügyminisztérium által most bemutatott tervezet a családi adókedvezmény megduplázásának programját két lépésben, 2025. július 1-jétől és 2026. január 1-jétől vezetik be, ami a családok számára gyermekenként havi 15-66 ezer forint támogatást jelenthet az eltartottak számától függően.
Mint a tervezetből kiderül, az eltartottak számától függően a családi kedvezmény
- egy eltartott esetén 133 340 forintra,
- két eltartott esetén 266 660 forintra,
- míg három vagy több eltartott esetén 440 000 forintra emelkedett jogosultsági hónaponként.
Amennyiben az eltartott tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos, ez az összeg további 133 340 forinttal nő.
Emellett a kedvezményes, 5%-os lakásáfa 2026 végéig meghosszabbodik, lehetőséget biztosítva az építőipari cégek és a családok számára az otthonteremtés megkönnyítésére. Az otthonteremtési intézkedésekhez kapcsolódóan – mint az már ismert volt –,
a nyugdíjpénztári megtakarítások egy éves időtartamra lakáscélra is felhasználhatóvá válnak, továbbá a SZÉP-kártyán lévő összegek is új lakhatási célra fordíthatók.
Az új intézkedések része a fuvarozók kereskedelmi gázolajának és a mezőgazdasági gázolaj jövedéki kedvezményeinek bővítése is.
A kormány a tervek szerint 2025 januárjától a kormány megszünteti a légitársaságok különadóját, és megszűnik a gyógyszergyártói és a távközlési különadó is, amelyek eddig jelentős terhet róttak ezekre az iparágakra.
A közlemény nem említi, de egy másik tervezetben a PM a reklámadó felfüggesztését javasolja újabb egy évre. A hatályos szabályozás szerint a médiacégek adóköteles tevékenységből származó éves nettó árbevételének 7,5 százaléka lenne a teher, amelyet nem kell majd megfizetni.
A mostani bejelentés szerint a gazdaság fehérítésének jegyében a készpénzbefizetésekre vonatkozó tranzakciós illeték szabályait módosítják, míg veszélyhelyzeti intézkedés volt, most állandósítják, hogy az illeték csak 50 ezer forint felett érvényesül. Korábban ez 20 ezer forint volt.
A NAV átalakuló szervezeti és felügyeleti rendszere a nagyobb fizetési kedvezményeket központi szerv hatáskörébe helyezi. Emellett a közúti áruszállítás és a fémkereskedelem ellenőrzését erősítik. A vámeljárásokat is érintő változtatások célja, hogy az elkobzott közlekedési eszközök rendvédelmi vagyonkezelésbe kerüljenek, és bizonyos vállalkozások adómentességet élvezzenek, amennyiben tartozásmentesen működnek – mint az már ismert volt az október közepi tervezet alapján.
A vállalkozások átláthatósági előírásait a fenntarthatósági jelentések ellenőrzésére vonatkozó új előírások módosítják még az októberi előterjesztés alapján. Ugyanebben az is szerepelt, hogy a könyvvizsgálók és cégek számára új közzétételi és minősítési szabályok kerülnek bevezetésre, ami megerősíti a fenntarthatósági jelentések hitelességét, és harmadik fél számára is lehetővé teszi a jogszerűség felügyeletét.
Címlapkép forrása: Portfolio