A Caliban zajló konferencián az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) mutatta be a Védett Bolygó 2024 című jelentését, amely szerint jelenleg a bolygónk szárazföldi területeinek 17,6 százaléka, a vizeinek pedig a 8,4 százaléka áll védelem alatt.
A testület szerint ahhoz, hogy a biológiai sokféleségről szóló 2022-es montreáli megállapodásban kitűzött célok teljesülhessenek, az államoknak gyorsabban kell lépniük. A megállapodást aláíró csaknem 200 ország vállalalta, hogy
2030-ra a világ szárazföldi és tengeri területeinek legalább 30 százalékát megvédik.
Inger Andersen, az UNEP vezetője kiemelte, hogy országos szinten nagy erőfeszítések történtek, ami látható előrelépést eredményezett: a 30 százalékos védelem biztosítását szárazföldön 51 országnak és területnek, a tengeren pedig 31 országnak és területnek sikerült meghaladnia.
Grethel Aguilar, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) főigazgatója ugyanakkor figyelmeztetett: "2030-ig már csak hat évünk maradt, mielőtt bezárulna az ablak, amelyben megfelő módon és hatékonyan megőrízhetjük a Föld 30 százalékát".
A 30-ra 30 ambiciózus cél, ám még mindig elérhető, ha a nemzetközi közösség határokon, népességen és ágazatokon átnyúlóan működik együtt
- fűzte hozzá Aguilar. A kolumbiai COP16-konferencián a megállapodás technikai végrehajtásának kérdései és a finanszírozás állnak a középpontban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images