Az új fiskális csomag részét képezheti egy 6000 milliárd jüanos összeg, amelyet speciális szuverén kötvények révén teremtenének elő a 2024–2026 közötti időszakban. Az intézkedés segítené a helyi kormányzatokat az árnyékadósságok kezelésében, amelyek Kína hosszú ideje húzódó ingatlanszektor-válsága és az önkormányzati eladósodás növekedése miatt váltak egyre kritikusabbá – tudta meg a Reuters.
A csomag értéke meghaladja a második legnagyobb gazdaság, Kína GDP-jének 8%-át, amellyel Peking újabb ösztönző lépéseket tenne.
Elemzők korábban már várták, hogy a kínai hatóságok hasonló, több trillió jüanos gazdaságélénkítő intézkedésre készülnek.
Bár az új csomag mérete jelentős, még nem éri el a 2008-as globális pénzügyi válság idején bevezetett, a GDP 13%-át kitevő fiskális ösztönző csomag szintjét.
A Kínai Népi Kongresszus Állandó Bizottsága várhatóan a november 4–8. közötti ülésén dönt a csomagról, amelynek időzítése a november 5-i amerikai elnökválasztással is összhangban van. Amennyiben Donald Trump nyeri az elnökválasztást, Peking még nagyobb csomagot jelenthet be, tekintettel Trump várható, Kínával szembeni szigorúbb gazdasági intézkedéseire.
A csomagban várhatóan különleges célú kötvények kibocsátására is sor kerülhet akár 4000 milliárd jüan értékben, amelyekkel a helyi önkormányzatok földvásárlási és ingatlanfinanszírozási képésségeit növelnék.
Az új fiskális ösztönzők segítséget nyújtanak majd az önkormányzatok számára a földpiaci kínálat kezelésében és az adósságterhek enyhítésében.
Az intézkedéscsomag részeként Kína további, legalább 1000 milliárd jüanos intézkedéseket is fontolgat, amelyek a lakossági fogyasztás növelését céloznák, valamint speciális államkötvények kibocsátásával újabb tőkeinjekciót biztosítanának a nagy állami bankok számára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images