Elmondták a tőzsde nagyágyúi, hogy mire van szükség a magyar gazdaságpolitikában
Gazdaság

Elmondták a tőzsde nagyágyúi, hogy mire van szükség a magyar gazdaságpolitikában

A legnagyobb magyar tőzsdei vállalatok vezetői beszélgettek a Portfolio által szervezett Budapest Economic Forum 2024 konferencián, ahol többek között arról volt szó, hogy a cégvezérek hogyan ítélik meg a hazai működési környezetet. Javaslatot fogalmaztak meg a magyar gazdaságpolitika számára is, illetve a legjobb nemzetközi gyakorlatok is szóba kerültek, végül a részvényárfolyamokra is kitértek a vezetők.

Adókörnyezet, tervezhetőség

Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója és a Mol-csoport Stratégiai Operáció és Üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója elmondta: kifejezetten nagy mértékben sújtják a Molt a különadók, de ez nem csak a hazai piacra jellemző,

Európa szerte az elmúlt 4 évben látható az agónia, a kitalált gyógymódok pedig csak tovább mélyítették a válságot.

Első körben extraprofitadó volt, most már extraadó van a szóhasználatban (árbevétel arányos adó), mivel egyre kevesebb profit van, amit el lehet venni. Rengeteg interim eszköz került bevezetésre a kontinensen, amik megnehezítik a nemzetközi forgalmat és a prosperitást, egyre inkább ellehetetlenül a FDI (külföldi közvetlentőke-befektetés), nem igazán lehet érvényesülni és növekedni ebben a környezetben.

Le kéne nyugodni, és józan ésszel átgondolni, hogy mi is a fontos.

- fogalmaz a vezető. A gazdaság magától tudna növekedési pályára állni, az állami beavatkozások ezt a jelenlegi formában nem segítik elő.

STA_5292

Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója hozzátette, hogy

az exportra kivetett adó talán még az árbevétel-arányos adónál is rosszabb megoldás a kormány részéról,

igaz, idén feleződött ez a közteher. "Ha valaki 10 éve azt mondja, hogy a bankadóról lesz idén szó, akkor azt nem hiszem el," de a helyzet nem csak a Mol és az OTP számára nehéz, a Richter például tavaly és tavalyelőtt az adók miatt nettó befizető volt a gyógyszerkasszába.

Mindez megnehezíti a tervezést és romlanak az akvizíciós lehetőségek,

több tranzakciót is ellehetetlenítettek ezek az intézkedések.

STA_5338

Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója kiemelte, hogy a vállalat összességében jól lavírozott az elmúlt évek nehéz szabályozói környezetében, a jövővel kapcsolatban pedig

a digitalizálás és a hálózatnövelés területére fókuszál a társaság,

itt tudnak a legjobban hozzájárulni Magyarország versenyképességéhez.

STA_5376

Vida József, az Opus Global igazgatóság elnöke megfogalmazása szerint egyre több az akadály az úton, szerinte

a kémcsőben megalkotott szabályok nem veszik figyelembe a versenyzők tűrőképességét.

Nagyvállalat nélkül nem lesz KKV-szektor, ezért nem csak utóbbira, de az előbbire is oda kell figyelnie a szabályozásnak. A covid és az energiaválság nem tett jót a vállalatnak, az Opus azonban több fronton is jól tudott haladni és több szálloda is elkészült, és az építőipar bár lelassult, de a szerepét átveheti az energetika vagy élelmiszeripar. Európa kicsit lázas és beteg, ezt sokan elmondják, ebből következhet, hogy

exportpiacként nem feltétlenül csak a kontinensen kell körülnézni, hanem akár a Baltikum is izgalmas lehet.

A lehetőséget kell látni és fel kell készülni minden helyzetre, folyamatos újratervezés kell.

STA_5396

Mit kérnének a magyar gazdaságpolitikától?

Bacsa György: a csak Magyarországon létező, egyedi restriktív elvonásokat ki kell vezetni, hiszen a Mol a nemzetközi piacon versenyzik, ahol komoly versenyhátrányt okoznak a hazai elvonások. A vegyipar termelése például történelmi mélyponton van, ezt megadóztatni olyan, mint egy haldoklóba belerúgni, hangsúlyozza a vezető.

A legjobban fájó teher a Mol számára talán az árbevétel alapú adózás

- ha ez megszűnik (és erre van kilátás), akkor a CO2-adó a következő a sorban, ugyanis a Brent-Ural spreadre kivetett adóval ellentétben itt nem a marginokból vesz el az intézkedés, és veszteségessé teszi az adott tevékenységet. Az ingyenes CO2-kvótára azért van szükség, hogy a nehézipar ne sorvadjon el, ne meneküljenek ki a szereplők a kontinensről.

Amire pedig szükség lenne a magyar gazdaságpolitika részéről:

a növekedést, az expanziót el kell ismerni nemzetgazdasági szinten is, szükség van a gazdaságpolitika támogatására.

Sok olyan piac van, aminek a meghódítására több hazai nagyvállalat is már képes, de ehhez kell a kormányzat is, hangsúlyozza a vezető.

Orbán Gábor: "a külföldi tulajdonú, külföldi stratégiai szereplő által irányított vállalatok támogatásával teljesen fel kell hagyni." A hazai gazdaságban az itt generált pénz gyakorlatilag nem forog, nincs előnye a gazdaságra.

Rékasi Tibor: az adóterhek arányaiban ne legyenek magasabbak, mint a környező országokban, így a versenyképesség se legyen rosszabb a Magyar Telekom számára, mint máshol. Amire pedig szükség lenne, az

egy strukturális szervezeti reform az államigazgatásban, ami költségcsökkentő hatása hozzájárulna a költségvetés egyensúlyához

Így keletkezhetnek olyan források, amiket hosszú távon hatékonyan fel lehetne használni.

Vida József: patrióta iparpolitikára van szükség, illetve el kéne venni a kémcsövet, amivel kitalálják a szabályozói lépéseket

- több kommunikációra van szükség a kormányzat és a nagyvállalatok között,

az adófizetést pedig kompenzálják támogató keretrendszerrel.

STA_5319

Milyen nemzetközi best practice-ek vannak?

Bacsa György: az amerikai Inflation Reduction Act (IRA) adójóváírási szabályaiból és egyéb, ösztönző és nem restriktív megoldásaiból kéne tanulnia az európai vezetőknek. A tengerentúlon a karbonsemlegesség felé vezető úton nem zárják ki a már létező technológiákat, amelyek megfizethetőek és jóval kisebb a karbonlábnyomuk a korábbi megoldásoknál, szemben Európával, ahol az új és nem kiforrott megoldásokat erőltetik.

Sokat lehet tanulni az amerikai ésszerűségből és racionalitásból, ahol a cégvezetőkkel megvitatta a kormányzat a nagyobb lépéseket, figyelembe véve a szereplők érdekeit.

Kínából is lehet jó példát látni, a nyersanyagok terén: ők stratégiailag bebiztosítják a gazdasági érdekzónákat, az integrált értékláncok pedig az igazi gazdasági erő alapjai - zárta Bacsa György.

Orbán Gábor: a leányvállalatok küzdelmein keresztül látszik, hogy

sokkal jobban figyelnek a nemzeti gyógyszerkasszára külföldön,

például Franciaországban és Lengyelországban: itt sokkal kisebb arányban engedik a drága és szűk betegpopulációt célzó gyógyszerkiadásokat elszabadulni, ezáltal a költségvetési helyzet is kezelhetőbb, ráadásul a szélesebb betegkörnek szánt készítményeknek is nagyobb tere van.

Rékasi Tibor: az informatikai biztonságban bőven van mit tanulni, egyelőre még nem vagyunk a kibertámadások fókuszában szerencsére Magyarországon. Több energiát kell itt befektetni, a jövőben gyorsan változhat a biztonsági helyzet.

Vida József: a döntéshozók gondolják végig, hogy egy-egy iparágban milyen szabályozásokat érdemes hozni. Jelen pillanatban a bürokrácia meg tudja teremteni önmaga jövőjét a vállalatok kárára, de a szabályokat (pl. ESG-elvárások) nehezen követik le a vállalatok a vendéglátás-turizmuson belül, vagy ha lekövetik és megfelelnek, akkor elveszítik a versenyképességet.

Ez a rendszer végső soron csökkenti a vállalkozási kedvet.

STA_5406

Mi a helyzet a részvényekkel?

Bacsa György: az európai energetikai iparág egyértelműen alulértékelt, mivel nincsen meg a bizalom a részvényeseknél azzal kapcsolatban, hogy a compliance-jellegű szabályozásokat és korlátokat kivezetnék a kontinensen. Ezért a befektetők alacsonyabb szorzókkal számolnak,

ezt a kockázati diszkontot kéne levenni az iparágról, ha ez sikerülne, akkor megint olyan árazásokat láthatnánk, mint 2009 környékén.

Orbán Gábor: a BUX-ot az elmúlt időszakban le tudtuk hagyni a részvény-teljesítményt tekintve, a magyar tőzsde azonban nagyon alulértékelt, ennek 3 fő oka van: a hazai cégek magas orosz kitettsége - igaz, csökken a tendencia -, ezen felül a sokat tárgyalt hazai szabályozói tényezők,

illetve a likviditási probléma, ami a nemzetközi befektetőknek jelent komoly problémát.

A jövőben remélhetőleg tud majd csökkenni a magyar diszkont.

Rékasi Tibor: Az elmúlt időszak szárnyalása ellenére még mindig alulértékelt lehet a Magyar Telekom, van tere a további növekedésnek. Országkockázatot tekintve a likviditás valóban komoly probléma és jelentős korlát.

Vida József: az elmúlt időszak meredek emelkedése a kihasznált szinergiákat, a valós eredményeket igazolja.

A részvényben még van fantázia, kedvezőek a kilátások.

STA_5315

Címlapkép forrása: Portfolio

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kiszámoló

Így vásárolj lakást

Tanácsadások alkalmával nagyon sokszor feljön témában, hogy az ügyfél lakást cserélne, leginkább azért, mert egy olyan társasházban lakik, ahol semmire nem költenek. A tetőre azonnal kellen

Kasza Elliott-tal

Macy's Inc - kereskedés

Tegnap nyitáskor vettem a Macy-ból egy keveset kereskedni 17,74-en. A portfólió fórumból jött az ötlet, pomperjtől, köszi. Megnéztem a roic.ai-val a számait, nem túl fényesek, de azért terme

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megérkezett a bejelentés: itt a kormány 21 pontos új akcióterve!
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Devizakereskedés alapjai, avagy mi lesz veled forint?

Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
orszaghaz-parlament-budapest