Sokakat meglepetésként ért, hogy az amerikai jegybank rögtön 50 bázispontos vágással kezdte a kamatcsökkentési ciklusát és olyan olvasata is van ennek a döntésnek, hogy a Fed túlszigorított, és most próbálja behozni a lemaradást. Erre a kérdésre nehéz válaszolni, azonban ilyenkor mindig sokat segíthet a nemzetközi összehasonlítás, a példák keresésre.
Kanada több szempontból is egy érdekes példának bizonyul. Fejlettsége hasonló, mint az USA-é, nagyjából ugyanakkora kamatemelési ciklust hajtottak végre, viszont a kanadai jegybank hónapokkal korábban kezdte el a kamatcsökkentési ciklusát, mégis úgy látszik, hogy elkésett a lazítással. Vajon ugyanez vár az USA-ra is, vagy pedig vannak olyan különbségek, amelyek miatt Kanada hibája nem történhet meg az USA-ban?
Mi történt Kanadában?
A kanadai jegybank június óta 5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, köszönhetően annak, hogy az infláció pedig január óta a jegybanki célsávban (2% +/-1%) tartózkodik. Az infláció augusztusra 2%-ra csökkent, míg a maginfláció 1,5%-on áll.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Kanada hamarabb kezdte el a kamatcsökkentéseket, mint az USA, de előbbi gazdasága már bajban van.
- Vajon ugyanez a sors vár az USA-ra, vagy vannak olyan eltérések, amelyek miatt a nagy testvérnek nem kell félnie a recessziótól?
- A kérdés eldöntésének nem csak elméletben van jelentősége, hanem pont ettől függ, hogy a kamatcsökkentések után emelkedhetnek-e a részvénypiacok.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!