Az infláció gonosz ikertestvére fenyegeti Kínát
Gazdaság

Az infláció gonosz ikertestvére fenyegeti Kínát

Portfolio
Kínában augusztusban tovább csökkentek az ipari termelői árak, ami fokozza az aggodalmakat a deflációs hatások elmélyülése miatt a világ második legnagyobb gazdaságában.

A kínai hivatalos adatok szerint az ipari termelői árindex 1,8 százalékkal esett vissza az előző évhez képest, ami a legnagyobb visszaesés négy hónap alatt. Ez a csökkenés különösen a vas- és acélipart érintette, tovább súlyosbítva a deflációs nyomást – írja a Financial Times.

A visszaesés mértéke meghaladta a szakértők várakozásait, akik 1,4 százalékos csökkenést prognosztizáltak a termelői áraknál. Az előző hónapban a csökkenés mértéke 0,8 százalék volt, amihez képest a mostani adat tovább rontja a kilátásokat. Eközben a fogyasztói árindex 0,6 százalékkal nőtt, ami enyhén elmarad a Reuters által előrejelzett 0,7 százaléktól, de így is gyorsabb növekedés a júliusi 0,5 százalékhoz képest.

A világgazdaság legfontosabb kihívásairól, a globális makrohelyzetről is beszélnek a legnevesebb előadók a Portfolio konferenciáján!

A defláció, azaz az általános árszínvonal tartós csökkenése komoly veszélyt jelent a gazdasági növekedésre, mert arra ösztönzi a fogyasztókat és vállalatokat, hogy elhalasszák a vásárlásaikat és beruházásaikat. Jellemzően amikor az árak folyamatosan csökkennek, az emberek inkább kivárnak, mert arra számítanak, hogy a jövőben még olcsóbban vásárolhatnak meg termékeket és szolgáltatásokat. Ez a kereslet csökkenéséhez vezet, ami visszaveti a termelést, rontja a vállalatok nyereségességét, és növeli a munkanélküliséget. A defláció ezen felül növeli az adósságtörlesztés terhét is, mert a fix kamatozású hitelek reálértéke nő, ami nehezíti a hitelfelvevők számára a törlesztést, tovább gyengítve a gazdasági aktivitást.

Az alapvető deflációs félelmek már régóta aggodalomra adnak okot Kínában, amit a volt jegybankelnök, Ji Kang is megerősített a múlt héten. Kang szerint Kínának „proaktív fiskális politikára” és „lazább monetáris intézkedésekre” van szüksége a kereslet támogatásához.

A GDP-deflátor, amely az árak változásának legszélesebb körű mérőszáma, az elmúlt negyedévekben negatív volt, ami deflációs erők jelenlétére utal a gazdaságban.

A deflációs várakozások elhatalmasodása tovább súlyosbíthatja a befektetések beáramlásának csökkenését, mivel a vállalatok és a helyi önkormányzatok inkább hiteleik visszafizetésére koncentrálnak, mintsem új fejlesztések elindítására. A kínai ingatlanpiac harmadik éve tartó mélyrepülése szintén hozzájárul a belső kereslet visszaeséséhez, míg a gyártásban tapasztalható erős verseny lefelé nyomja az árakat.

Az augusztusi termelői árindex visszaesése a legnagyobb április óta, amikor 2,5 százalékos csökkenést mértek.

Dong Lijuan, a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal városi részlegének vezető statisztikusa rámutatott, hogy a vas- és acélipar, a mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás és az energiaárak csökkenése mind hozzájárult a termelői árak visszaeséséhez.

A fogyasztói árindex emelkedése ugyanakkor február óta a legnagyobb, amikor 0,7 százalékos növekedést regisztráltak. Az élelmiszerárak – különösen a sertéshús – 2,8 százalékkal emelkedtek, szemben a nem élelmiszertermékek árainak mindössze 0,2 százalékos növekedésével. A Moody’s elemzése szerint a háztartások továbbra is szorosra húzzák a nadrágszíjat a csökkenő ingatlanárak és a bizonytalan munkaerőpiac közepette.

A lassuló ipari kibocsátás egybeesett az árkedvezményekkel, amelyek célja a vásárlók becsalogatása volt, ami további kihívásokat jelent Kína számára, hogy elkerülje a defláció további elmélyülését.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Ez történt a héten 09.08

Rossz hetet zártak a tőzsdék, az egyik kiváltó ok az Nvidia esetleges trösztellenes feldarabolásáról szóló hír volt, a másik a gyenge amerikai munkaügyi adatok, amik nem is voltak annyira gye

Kasza Elliott-tal

AT&T - elemzés

Egy időben az egyik kedvenc részvényem volt, kereskedtem vele és gyűjtögettem is az osztaléka miatt, de volt egy CEO váltás, és onnantól már nem az én részvényem a T. Osztalékot vágott, le

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, új szuperállampapír: százmilliárdokat tartanak a magyarok egy értelmetlenné vált befektetésben

Vezető modellező

Vezető modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Devizakereskedés alapjai, avagy mi lesz veled forint?

Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
tájfun kína