Nehéz helyzetben van Európa gazdasága: miközben a növekedés nyomott, az infláció továbbra is magas, és a kilátásokat roppant nehéz értelmezni. Az eurózónában most már két éve nem beszélhetünk érdemi növekedésről, nagyon kismértékben bővül a valutaövezet gazdasága. Az idei első és második negyedévben egyaránt 0,3%-kal bővült a gazdaság az azt megelőző stagnálás után, a felpattanásnak egyelőre nincsenek jelei.
Az előző évek stagnálását a magas infláció miatt beeső fogyasztás, a megugró energiaárak és a magas kamatok miatt jelentősen visszaeső ipar egyaránt okozta. Az ipar még mindig nehéz helyzetben van, ám a szolgáltatószektor már kezd helyreállni. Különleges széttartást látunk ennek hatására: miközben a feldolgozóipar helyzete romlik, a szolgáltatószektor megkezdte a kilábalást. Ez a legtöbb országra igaz, Franciaországban például különösen látványos.
A bérdinamika eközben csak lassulgat, de a béremelkedés mértéke még mindig jócskán meghaladja azt a szintet, amely összeegyeztethető lenne az Európai Központi Bank 2%-os inflációs céljával. Európában is különleges helyzet, hogy bár a reálbérek már rég látott mértékben nőnek, a fogyasztás nem akar felpattanni. Az infláció viszont továbbra is magas, 2,6% volt júliusban.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Miért van csapdahelyzetben az európai gazdaság?
- Mi a probléma az európai béremelkedéssel?
- Hogyan alakulhat az infláció az elemzők szerint?
- Helyreállhat a növekedés Európában?
- Milyenek a kontinens gazdasági kilátásai?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!