FONTOS Ezért intő jel, hogy 2024-ben emelkedett Magyarország államadóssága
 
Portfolio signature

A magyar gazdaság dualitása – Hol vannak a nemzeti bajnokok?

A magyar gazdaság szerkezetét sokszor jellemzik a duális jelzővel, amely arra utal, hogy a külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező, főként multinacionális cégek adják a gazdaság teljesítményének jelentős részét. Ebben az elemzésben azt járom körül, hogy általánosságban melyek a legfőbb különbségek a hazai és a külföldi tulajdonú cégek között, a külföldi cégek hogyan járulnak hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez, valamint a duális gazdasági szerkezetet előidéző gazdaságpolitikának milyen előnyei és hátrányai vannak a növekedést és a fejlődést tekintve.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Mit is jelent a dualitás?

A dualitás jelző valamilyen kettősségre utal. A közgazdaságtanban ez klasszikusan azt jelentette, hogy a mezőgazdaság, mint tradicionális ágazat alacsony, míg az ipar, mint felemelkedő ágazat magas termelékenységet, és ezáltal magasabb részarányt tett ki egy nemzetgazdaság jövedelmén belül.

A külföldi tőke szabad áramlása és a külkereskedelem növekvő szerepe azonban új értelmezést adott a duális gazdaság kifejezésének.

A dualitás újabban arra a kettőségre utal, ami a külföldi és a hazai tulajdonú vállalatok között figyelhető meg. Egy kevésbé fejlett országba beáramlik a külföldi tőke, például az olcsóbb munkaerő miatt. A multinacionális vállalatok leányvállalatokat hoznak létre, amelyek az anyaországból hozzák magukkal a termelési eljárásokat és mechanizmusokat. Ennek a technológiai transzfernek köszönhetően a külföldi vállalatok termelése hatékonyabbá válik, például egy egységnyi munkaerő nagyobb értékű termelést tud elvégezni. Ez a magasabb termelékenység megjelenik a bérekben is, ezáltal a külföldi vállalatok általánosságban magasabb bért is tudnak fizetni. További jellemzője a duális gazdaságnak, hogy a külföldi vállalatok magasabb termelékenysége sokkal versenyképesebbé teszi ezeket a vállalatokat és a nemzetközi piacon is erőteljesebb a jelenlétük. Másképpen fogalmazva, a külföldi tulajdonosi hátterű cégek exportképesebbek.

Amire választ kaphat cikkünkben:

  • A magyar gazdaság dualitása
  • Mely ágazatot uralnak magyar szereplők?
  • Hol nagyobb a külföldiek súlya?
  • Mi a helyzet az exporttal?
  • Hogy állunk más országokhoz képest?
  • Hogyan tudnánk gyorsabban fejlődni?

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés