Az elmúlt évek inflációs sokkja miatt hosszú hónapokig szinte minden országban visszaesett a keresetek vásárlóereje. Az idei év azonban fordulatot hozott, miután az infláció nagymértékben csökkent, miközben a bérek kifejezetten gyorsan növekedtek.
A nominális bérdinamika Costa Ricán, Magyarországon és Lengyelországban volt a legmagasabb 2024 elején, de az inflációval korrigálva is az 5 legnagyobb béremelkedést felmutató ország között vagyunk - derült ki az OECD Employment Outlook 2024 kiadványából.
Még érdekesebb az összevetés, ha nemcsak az elmúlt egy negyedév bérfolyamatait nézzük meg, hanem 2019 negyedik negyedéve óta vizsgáljuk a kérdést. Ahogy az alábbi ábrán látható, a leggyorsabb reálbérnövekedést Litvánia érte el, ahol több mint 16%-kal nőtt a fizetések értéke a Covid előttihez képest (sötétzöld vonal), a második helyen pedig Magyarország szerepel, nálunk 13,5%-kal emelkedett a reálbér négy év alatt.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mely országokban nőtt a legnagyobbat a fizetés?
- Mennyivel emelkedett a bérek vásárlóereje?
- Mi a helyzet a minimálbér reálértékével?
- Hányadik legyen áll hazánk nemzetközi szinten?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!