Tavaly sokan úgy gondolták, hogy 6-8%-kal nőhetnek a fizetések Magyarországon. A visszafogott bérdinamikát a 2023-as gazdasági recesszióval és a bizonytalan kilátásokkal indokolták. Ezeket a várakozásokat alá is támasztották a vállalatvezetők körében készült bérfelmérések, a többségüknek ugyanis eszük ágában sem volt 10%-nál nagyobb mértékben emelni.
Ezeket az előrejelzéseket már akkor is kétkedve fogadtuk, aminek számos oka volt. Az összes közül a legfontosabb az, hogy tavaly decemberben a minimálbér 15, a garantált bérminimum pedig 10%-kal nőtt. Habár sokan arról beszélnek, hogy a legkisebb bérek szerepe egyre kisebb az országban, valójában azonban az a helyzet, hogy a bértorlódás elkerülése végett legalább a mediánbérig nagyot kell növelni a fizetéseken, ha legkisebb bérek gyorsan nőnek.
A visszafogott bérdinamikáról szóló várakozás mögötti másik ok a munkaerőhiány mérséklődése volt. Mindez annyiban igaz, hogy a betöltetlen álláshelyek száma csökkent az elmúlt időszakban, viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy történelmi csúcsról mérséklődött a munkaerőhiány. A betöltetlen álláshelyek száma olyan magas, mint a 2018-2019-ben, a Covid-válság előtti időkben volt, amikor a feszes munkapiac önmagában is erőteljes bérfelhajtó hatással bírt.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Miért okozott ilyen nagy meglepetést a bérdinamika?
- Milyen bérfolyamatok várhatóak?
- Mely szektorokban a leggyorsabb az emelkedés?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!