2023-24 fordulója óta egyre erősebb jeleit láthatjuk, hogy a recesszió miatt romló munkaerőpiaci folyamatok megfordultak. A tavaszi hónapokban (a közmunkásokat és a külföldre ingázókat leszámítva) átlagosan 4 millió 576 ezer foglalkoztatott volt az országban, ez alig marad el a tavaly őszi csúcstól.
A munkaerőpiacot a koronavírus-válság után fokozatosan erősödő konjunktúra jellemezte, olyannyira, hogy a foglalkoztatás új csúcsra szökött. Először még a gazdasági lanyhulás sem akasztotta el ezt a folyamatot, mivel a hosszú évek munkaerő-hiányos környezete a vállalkozásokat "munkaerő-felhalmozóvá" tette, vagyis óvakodtak az elbocsátásoktól még akkor is, ha esetleg erre a megrendeléseik alapján szükség lett volna. 2023 végén aztán elindult a romlás, a foglalkoztatás kissé csökkent, a munkanélküliség emelkedett. Ez az a folyamat, ami egyre nyilvánvalóbban véget ért, hiszen egyre karakteresebbnek látszik a munkaerőpiac erősödése.
Ugyanezek a folyamatok figyelhetők meg a munkanélküliség esetében: a romlást lassú javulás váltotta fel. 2023 második felében 4,7% volt a munkanélküéiségi ráta lokális maximuma, mostanra ez 4,4%-ra süllyedt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!