Mi hangzott el hétfőn?
Hétfőn az uniós külügyminiszterek elfogadták a 14. oroszellenes uniós szankciós csomagot, és amint megírtuk: Szijjártó Péter magyar tárcavezető a Paks II. projekt kapcsán lényeges fejleményről számolt be. Úgy fogalmazott: "a paksi beruházás teljes és általános mentességet kap a szankciós intézkedések alól. Ez azt jelenti, hogy ha európai vállalatok részt vesznek a paksi atomerőmű bővítésének beruházásában - számos ilyen van németek, franciák, osztrákok - akkor nem kell engedélyt kérniük még a saját tagállami hatóságaiktól sem".
Szavai szerint "Mindez azt jelenti, hogy a túlteljesítés vagy a politikai rosszakarat lehetőségét is kiiktattuk a rendszerből. Egyetlenegy európai uniós kormány sem tud gátat szabni európai cégek részvételének a paksi beruházásban. Ez azt jelenti, hogy egy csomó akadályt és bonyolultságot kiiktattunk a rendszerből, és fel tudjuk gyorsítani a paksi beruházást. Gyakorlatilag ezzel az általános mentességgel egy olyan helyzet állt elő a paksi beruházás terén mintha nem lenne háború Ukrajnában, és annak nem lennének különböző szankciós és egyéb gazdasági korlátozó hatásai" – magyarázta a miniszter.
Két fontos változásról van szó
Mindezek hallatán megkerestük Jákli Gergelyt, a Paks II. Zrt. vezérigazgatóját, hogy pontosan mit sikerült elérni a 14. szankciós csomagban, és annak mi a gyakorlati következménye a projektre nézve. Ezt az is indokolta, hogy a decemberi uniós szankciós körben tíz helyen már nevesítve volt a Paks II. projekt, mint amelyre nem vonatkoznak a szankciók, így nem volt elsőre világos a mostani szankciós csomag újdonságtartalma.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!