Hogy néz ki a növekedés?
Az elmúlt években az amerikai és az euróövezeti gazdaság nagyon különböző pályát futott be. Az USA-ban az óriási fiskális lazítások hatására a gazdaság túlfűtött lett és az egyensúlyinál érdemben magasabb növekedést tudott felmutatni, elsősorban a szolgáltatószektorban. A GDP még 2024 első negyedévében is közel 3%-kal tudott nőni év/év alapon, bár a termelékenységi adatok nagy meglepetésre érdemben elmaradtak már a várakozásoktól, ami előretekintve valamelyest tompíthatja az erős dollár melletti érveket.
Az euróövezetben azonban a fiskális lazítás mértéke sokkal kisebb volt és a kínai gazdaság gyengélkedése miatt a feldolgozóipar is gyengén teljesített. Mivel az euróövezet az USA-hoz képest exportorientáltabb, ezért a feldolgozóipar lassulása Európában jobban éreztette a hatását. Emiatt az öreg kontinens a stagnálás jegyeit mutatja. Egyelőre ebben nem látszik érdemi fordulat. Még akkor sem, ha a feldolgozóipar talán már elérhette a mélypontját, amit mutat az is, hogy az ipari termelés az elmúlt három adatközlésből kétszer is hó/hó alapon növekedést tudott felmutatni.
Összességében, amíg az amerikai növekedés robusztusabb, mint az európai addig növekedési oldalról a dollárnak áll a zászló.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!