Nem meglepő, hogy a nagyvállalatok jobban fizetnek, mint a kisebb cégek. A hatékony termeléshez szükséges a fejlett technológia és egyfajta méretgazdaságosság is, így nem csoda, hogy a mikrovállalkozások sokszor komoly versenyhátránnyal néznek szembe; a termelékenységi különbségek pedig sokszor behozhatatlanok, vagyis csak úgy kompenzálhatóak, ha a kisebb cégek kevesebbet fizetnek a dolgozóknak.
A cégméret szerinti bérek Magyarországon akkor kerültek a figyelem középpontjába, amikor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a tavalyi évtől jelentősen megváltoztatta az adatközlését. Amíg korábban csak az 5 fő feletti vállalatokat tartalmazta a bérstatisztika (vagyis a hivatal gyorstájékoztatója), addig a tavalyi évtől már az összes vállalkozás adatát mutatja. A módszertani váltást az tette lehetővé, hogy a hivatal számára már előállt egy hosszabb idősor a teljes nemzetgazdaságra vonatkozóan.
A lényeg mindebből az, hogy a bérstatisztika már másfél éve a teljes nemzetgazdaságot felölei, nem maradnak ki abból a kis cégeknél dolgozó munkavállalók sem. A Portfolio kérdésére a Központi Statisztikai Hivatal közölte, hogy cégméret szerint hogyan alakulnak a bérek.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mennyit fizetnek a kisebb és mennyit a nagyobb cégek?
- Hol lehet bruttó 700-800 ezer forintot keresni?
- Miért nem kapja meg az „átlagember” az átlagbért?
- Mennyi pénzt vihet haza a legjobban kereső 20%?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!