Megakadt a halálozási arányok csökkenése
A tanulmány szerint 1950 és 2019 között a 100 000 lakosra jutó, életkor szerint standardizált, bármilyen okból bekövetkező halálozási ráta a világban 62,8%-kal csökkent. Ez viszonylag konzisztens volt globálisan, kivéve a nagyobb térségi járványokkal, háborúkkal vagy konfliktusokkal sújtott régiókat, valamint Közép-Európa, Kelet-Európa és Közép-Ázsia ingadozó mintáját.
A gyermekhalandósághoz képest a felnőttkori halandóság csökkenése a világban nem volt egyenletes:
- az 1990-es években többek között Kelet-Európában, ezen belül Magyarországon is romlott a helyzet,
- a 2010-es évek végén pedig már olyan magas jövedelmű országokban is emelkedett a halálozási arány, különösen a 15–39 éves korcsoportban, mint az Egyesült Államok, amiben a megnövekedett kábítószer- és alkoholfogyasztás, valamint a mentális zavarok is szerepet játszanak.
Míg a halálozási arányok 1950-től 2019-ig folyamatosan csökkentek, a koronavírus-járvány ezt a tendenciát nemcsak megakasztotta, de – valószínűleg csak átmenetileg – meg is fordította.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!