Kínai dominancia
Kína hosszú távú stratégiájának és a kritikus ásványkincsek terén meglévő aszimmetrikus előnyeinek következményei ma már az egész akkumulátor-ellátási láncban világosan látszanak. A Goldman Sachs Research elemzése szerint jelenleg
- Kína finomítja a világ kobaltjának 68%-át,
- a nikkel 65%-át
- és az elektromos járművek akkumulátoraihoz szükséges lítium 60%-át.
- Továbbá az akkumulátor-alkatrészek 65%-a, az akkumulátorcellák 71%-a és a világ elektromos járműveinek 57%-a is Kínában készül.
Ha egyetlen ország ennyire domináns szerepet tölt be egy kulcsfontosságú ellátási láncban, az növeli a kockázatokat és a gazdasági zavarok potenciális nagyságrendjét. A kritikus ásványi nyersanyag-ellátási láncok esetében azonban különösen aggasztó a helyzet, mivel mind a kereslet, mind a geopolitikai verseny fokozódik, ami előnyhöz juttatja a jelentős tartalékokkal rendelkező országokat, vagy ami még fontosabb, a feldolgozásban és a gyártásban domináns pozíciókkal rendelkező országokat.
Az ökológiai és energiaátmenet jelentős mennyiségű kritikus nyersanyagot igényel, de ezek kínálata földrajzi értelemben koncentrált, és a fő kitermelő vállalatok főként az Európai Unión kívüli szereplők ellenőrzése alatt állnak.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!