Tavaly szerte a nyugati világban enyhült a munkaerőpiac feszessége, ami az üres álláshelyek arányának csökkenésében is kimutatható. Az EU-ban például az elérhető legfrissebb adatok szerint 2023 utolsó negyedében már csak 2,5%-ot tett ki a betöltetlen munkahelyek aránya, miközben 2022 második negyedében még rekord szinten, 3%-on állt a mutató.
Az Egyesült Királyságban is hasonló folyamatok játszódtak le: 2023 harmadik negyedére 3,1%-ra esett vissza a ráta, amely 2022 második negyedében még 4,1%-on állt. Ami pedig a hazai adatokat illeti, itthon a KSH adatai szerint 2023 utolsó negyedében 2,3% volt az üres álláshelyek aránya, miközben 2022 második negyedében még 3%-ot mutatott a ráta.
Válogatósabbak a cégek
A kevésbé feszes munkaerőpiac egyben azt is jelenti, hogy a cégek HR-vezetői ismét megengedhetik maguknak, hogy válogatósabbak legyenek a meghirdetett pozíciókra jelentkezőkkel szemben. A BBC egy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó brit szakember, Adam Nicoll példáján mutatta be a jelenséget, akit az egyik megpályázott állásnál nyolcszor hívták be az állásinterjú különböző fordulóira. Bár Adam Nicoll szakmájából adódóan igen jól ismeri a HR, a toborzás világát, még soha nem tapasztalt ilyen elhúzódó folyamatot.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!