A nyugdíjminimum eredeti célja az volt, hogy a teljes öregségi nyugdíj legkisebb összegét meghatározza, vagyis meghúzza azt az alsó összeghatárt, amelynél nem lehet kisebb egy teljes nyugdíj. (Ez az egyetlen különbség egyébként a teljes nyugdíj és a résznyugdíj között, ez utóbbinak ugyanis nincs minimumösszege, bármilyen alacsony is lehet. A résznyugdíjat az kaphatja, aki nem szerzett 20 év szolgálati időt – ami a teljes nyugdíjhoz szükséges legrövidebb időtartam –, legalább 15 évi szolgálati időt azonban igen.)
Mi az a minimálnyugdíj?
A nyugdíjtörvény meghatározása szerint az öregségi teljes nyugdíj összege nem lehet kevesebb az öregségi nyugdíj külön jogszabályban meghatározott legkisebb összegénél. Ez az a bizonyos bebetonozott 28.500 forint. Persze ez is csak akkor érvényes, ha valakinek a nyugdíjmegállapítás során kiszámított nettó havi életpálya átlagkeresete eléri legalább ezt az összeget, mert ha nem érné el, akkor kisebb lesz a nyugdíja. Ez esetben csak annyi könnyítés illeti meg, hogy nem kell erre a nagyon alacsony átlagkeresetre alkalmazni a nyugdíjskálát, azaz nem kell a szolgálati idő hosszától függő százalékos mértékben csökkenteni a nyugdíjat. A törvény szerint, ha az öregségi teljes nyugdíj alapját képező havi átlagkereset az öregségi nyugdíj külön jogszabályban meghatározott legkisebb összegét nem éri el, az öregségi teljes nyugdíj összege azonos az alapját képező havi átlagkereset összegével. Még ezek a szabályok sem alkalmazhatók, ha az öregségi nyugdíj kiszámítása során figyelembe vett szolgálati idő nem éri el a 20 évet (ez a teljes nyugdíj feltétele). Ez nem csak azért következhet be, mert 20 évnél rövidebb az elismert szolgálati idő, hanem azért is, mert valaki hosszú időn át kevesebbet keresett, mint a mindenkori minimálbér, és ezért arányosítani (csökkenteni) kell a nyugdíjszámítás során figyelembe vehető szolgálati idejét.
Már rég nincs szerepe a nyugdíjmegállapításban
A magyar nyugdíjmegállapítás kapcsán a nyugdíjminimumnak már régen nincs lényeges szerepe, hiszen a nyugdíjszámítás során figyelembe vett nettó havi életpálya-átlagkereset az esetek túlnyomó többségében sokszorosan meghaladja ezt az alsó határt, miközben a teljesített szolgálati évek száma átlagosan több mint 38 év Magyarországon. (Nem is beszélve a nők kedvezményes nyugdíjáról, amelynek igénybevételéhez minimum 40 évi jogosító idő szükséges.)
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!