Hosszú utat járt be a 2023-as költségvetés, és a héten az utolsó előtti fázisához ért: a Pénzügyminisztérium a január eleji előzetes adatközlés után közzétette a részletes tavalyi államháztartási számokat (pénzforgalmi adatok). A következő fontos állomás áprilisban várható, amikor a KSH megküldi az Eurostatnak a tavalyi eredményszemléletű hiányadatot, és kiderül majd abból, hogy végül mekkora lett a GDP-arányos hiány, amit eredetileg 3,9%-ra vállalt a kormány, majd azt 5,2%-ra emelte tavaly ősszel, és végül 2023 legvégén már 5,9%-os deficitet jelzett előre.
Inflációval felpumpált bevételek
Egy évvel ezelőtt írtunk arról, amikor elnyerte teljesen új formáját a 2023-as büdzsé, hogy ez bizony a hatalmas spórolásról is szól. A részletes adatok azt mutatják, hogy ezek az előzetes várakozásaink beigazolódtak. Ha a költségvetés 36 515 milliárd forintos teljes bevételi oldaláról a vállalatok és magánszemélyek által megfizetett közvetlen és közvetett adók összegét tekintjük, akkor a következő főbb kép rajzolódik ki előttünk 2022 tényszámaihoz képest:
- a gazdálkodó szervezetek befizetései 2895 milliárd forintról 25%-kal növekedtek 3632 milliárd forint fölé,
- a fogyasztáshoz kapcsolt adók 8718 milliárd forintról 9054 milliárd forintra bővültek,
- a lakosság befizetései pedig 3143 milliárd forintról 38%-kal 4333 milliárd forintra híztak.
A növekmény 2200 milliárd forint környékén van a fenti 3 sor esetében. Ez tehát azt mutatja, hogy bizony nagy árat fizettek a magyarok tavaly a korábbi évek kiköltekezéséért.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!