Soha nem volt még olyan alacsony a munkanélküliségi ráta az eurózónában, mint tavaly novemberben: a munkanélküliek aránya az aktív állományhoz képest 6,4% volt novemberben, ami rekord a valutaövezet történetében. A teljes Európai Unióban ennél is alacsonyabb, 5,9% volt a ráta, ez szintén történelmi mélypont: 2023 előtt sosem volt 6% alatt ez a mutató.
A rekordalacsony munkanélküliségnek okkal örülnek Európa-szerte a közgazdászok és a döntéshozók. Különösen azért pozitív meglepetés a csökkenő munkanélküliség, mert az eurózóna gazdasága egy éve stagnál, az Európai Központi Bank szigorú kamatemelése sem okozott – legalábbis eddig – tömeges állásvesztést a kontinensen. Ennek több oka lehet: például a strukturális munkaerőhiány, ami arra készteti a munkaadókat, hogy az átmeneti lassulás ellenére se bocsássák el a munkavállalókat (inkább a termelékenység csökkent, mint a foglalkoztatottság), valamint szerepet játszhat az is, hogy a lassulás főleg a kevésbé munkaerő-intenzív szektorokat érintette.
A rekord alacsony európai munkanélküliségi adatok mellett viszont meg kell említeni, hogy
Amiről választ kaphatsz cikkünkben:
- Miért magasabb az európai munkanélküliség, mint az amerikai?
- Mekkora gond van valójában a foglalkoztatottsággal Európában?
- Mely európai országokban van a legtöbb munkanélküli?
- Mi az oka a területi egyenlőtlenségnek Európában?
- Mit lehetne tenni, hogy csökkenjen a munkanélküliek aránya?
- Milyenek a munkaerőpiaci kilátások?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!