Portfolio signature

Az EU egyelőre nagy vesztese az eddigi világrend felborulásának

Az Európai Unió kivitele közel két éve folyamatosan csökken, ráadásul az export visszaesése egyre jobban gyorsul a legfrisebb bmi-adatok alapján. Ezzel párhuzamosan a teljes termékkülkereskedelmi forgalom (export és import együtt) is visszaesett. Az EU és az Egyesült Államok Kínával folytatott kereskedelme is zsugorodik, főként az importnál, ami már jelzi a világkereskedelem pólusváltását. Az eltolódásnak nagy nyertesei a dél-kelet-ázsiai országok, míg az Európai Unió a legnagyobb vesztes. Biztató jelek viszont arra utalnak, hogy a mostani gyengélkedés után hamar talpra állhat az államszövetség.

A 2010-es évek végéig tartó kereskedelmi világrend pólus váltása elindult, ennek a folyamatnak egyelőre a legnagyobb vesztese az Európai Unió: az S&P Global Global Trade Monitor jelentése szerint az összesített konjunktúra mutatók szerint a kereskedelmi megrendelések már 22. hónapja csökkennek, amely az áru- és a szolgáltatási ágazatot egyaránt érinti.

Ezzel a fejlett piacok között az EU van a legrosszabb helyzetben, főleg hogy a visszaesés mértéke novembertől felgyorsult, és meghaladta a 12 hónapos gördülő átlagot.

Franciaország és Németország visszaeső exportjának nagyon jelentős szerepe van ebben, mivel mind a feldolgozóiparban, mind a szolgáltatási szektorban csökkent a külföldről érkező megrendelések száma.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés