Meghatározó jelenséggé vált az árnyékflotta
Az Oroszországgal szemben bevezetett szankció során az árplafont úgy határozták meg, hogy amennyiben a nyersolajat az orosz fél hordónként 60 dollár felett szeretné eladni, ebben az esetben a G7-országok vállalatai ne szállíthassák vagy biztosíthassák a rakományt. Ezzel egy időben az Európai Unió szinte minden olajimportot megtiltott Oroszországból, holott Moszkva addig a blokk fő beszállítója volt - ezt követően az oroszok számára két kulcsfontosságú vevő maradt, mégpedig Kína és India.
A szankció célja az volt, hogy a globális energiaárak megugrása nélkül csökkentse az orosz olajbevételeket, és bár az orosz költségvetés valóban rosszabb helyzetbe került többek között ennek az intézkedésnek is köszönhetően (részletek később), de az árplafonnak volt egy nem kívánatos "mellékterméke" is:
az olaj- és tengeri kereskedelem pénzügyi struktúrája ugyanis olyan mértékben átalakult,
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!