Még 2020-ban az Európai Parlament megbízta az Európai Bizottságot „A minimálbér szerepe az egyetemes munkabérgarancia kialakításában” című kísérleti projekttel, amelynek 2021 és 2023 közötti végrehajtását az Eurofound irányítja. A projekt része annak, hogy az Európai Unió 2022-ben uniós irányelvet vezetett be a megfelelő minimálbérek elősegítésére, célozva az európai munkavállalók munka- és életkörülményeinek javítását.
Az előnyök között szerepel a tisztességes munka- és életkörülmények teremtése az európai munkavállalók számára, a munkajogi szabályok fokozottabb betartatása a munkáltatókkal. A remények szerint az uniós szabályok segítik a kollektív tárgyalásokat, előmozdítják a bérmegállapítást, és biztosítják a minimálbérek hatékonyabb védelmét.
Az Eurofound tanulmányából kiderül, hogy Magyarországon a minimálbér betartására vonatkozó szabályokat stabil jogi keretrendszer jellemzi, amelyet a Foglalkoztatás-felügyeleti Igazgatóság felügyel. Figyelemre méltó, hogy az országnak nincs külön jogszabálya, amely kizárólag a minimálbér érvényesítésére irányulna. 2020-ban egy jelentős átszervezés során a hatáskörök a munkaügyi felügyelőségekről a Foglalkoztatás-felügyeleti hatóságokra szálltak át – amelyek a GFM irányítási főosztálya alá tartoznak.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!