A nagy infláció sem segített sokat az államadósságon: hiába fújta fel a nominális GDP-t (az adósságráta nevezőjét) az árak gyors emelkedése, egy negyedév alatt a mutató 75,2%-ról mindössze 75%-ra esett. Fél év alatt pedig szintén szerény, 0,4 százalékpontos mérséklődés adódik. (Valamennyi pontatlanság lehet a friss adatban, mert az MNB még nem ismeri a forintban kifejezett, nominális GDP-t, csak a reálnövekedés alapján tudja becsülni.)
Ezzel a GDP-arányos államadósság még mindig magasabban van, mint 2022 végén, vagyis az utolsó negyedévben szükség lehet némi erőlködésre, hogy csökkenő adósságpályát lehessen kimutatni. Tavaly év végén 73,9%-on zárt az adósságráta, tehát még bő 1 százalékponttal kell mérsékelni az év utolsó három hónapjában ahhoz, hogy éves alapon a csökkenés megvalósuljon.
Az államadósság visszafogott csökkenésének az oka a gazdasági pangás, illetve a költségvetés nagy finanszírozási igénye. A harmadik negyedévvel záródó utóbbi egy évben ez a finanszírozási igény a GDP 7,8%-a volt. Ezzel továbbra is historikusan nagyon jelentős egyensúlyhiányt mutat az állami gazdálkodás.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!