Portfolio signature

Vállalkozási forradalom zajlott Magyarországon

Miközben az EU-tagállamok többségében csökkent az önfoglalkoztatók aránya, addig Magyarországon az ebben a formában dolgozók részesedése enyhén nőtt a 2012-2021 közötti időszakban – derül ki az Eurofound jelentéséből.

Az önfoglalkoztatók (vagyis az egyéni vállalkozók, valamint a társas vállalkozások tagjai, illetve a fizetést nem kapó segítő családtagok) aránya jellemzően csökkent az EU-tagországokban a 2012-2021 közötti időszakban, ami különösen a dél-európai tagországokban volt megfigyelhető – derül ki a szociális, foglalkoztatási és munkaügyi kérdésekkel foglalkozó uniós ügynökség, az Eurofound munkaerőpiaci jelentéséből, amely az atipikus foglalkoztatási formákat jellemző aktuális trendet mutatja be.

Néhány tagországban, köztük Magyarországon az általános uniós trenddel szemben a vizsgált időszak végén valamivel nagyobb volt a nem alkalmazottként dolgozók aránya.

grafikon1

Nálunk kevesebb az önfoglalkoztató

A jelentés nem közölt konkrét számokat az önfoglalkoztatók arányának egyes tagállamokban történő alakulásáról, azonban az Eurofound egy másik elemzésében szerepelnek ilyen adatok 2022 utolsó negyedévére vonatkozóan. Eszerint Görögországban volt a legmagasabb az önfoglalkoztatók foglalkoztatottakon belüli aránya (26,3%), majd Olaszország (19,4%) és Lengyelország (18,2%) következik a sorban. Ezzel szemben Cipruson, Luxemburgban, Svédországban, Dániában és Németországban nem érte el a 10%-ot a ráta.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés