Minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, annál nagyobb eséllyel tud elhelyezkedni a munkaerőpiacon – ezt a közhelyszerű igazságot konkrét számadatokkal erősíti meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) oktatásról szóló idei jelentése (Education at a Glance – 2023). Az OECD-tagországok 2022-es átlag mutatói szerint a 25-64 évesek között a középfokú végzettséggel sem rendelkezők körében 59% a foglalkoztatottak aránya, míg a középfokú és a felsőfokú végzettségűek körében ennél jóval magasabb, 77, illetve 86% a ráta.
Magyarország rekorder
A 25-64 éves korosztály esetében a hazai foglalkoztatási mutató a középfokú végzettséggel sem rendelkezők körében (60%) szinte megegyezik az OECD átlagával (59%), míg a közép- és felsőfokú végzettségűek esetében jóval magasabb, hiszen Magyarországon a középfokú végzettségűek (beleértve a középiskola utáni nem felsőfokú képzést is) 84%-ának, míg a felsőfokú végzettségűek 92%-ának van állása. Emellett a hazai adatok kapcsán az alábbi következtetéseket is lehet levonni:
- A középfokú végzettségűek körében a foglalkoztatottak hazai aránya (84%) a harmadik legmagasabb értéknek számít az OECD-n belül, csupán Izland (86%) és Csehország (85%) mutatója magasabb. 84%-os rátával rendelkezik Magyarországon kívül még Hollandia, Portugália, Svédország és Új-Zéland.
- A felsőfokú végzettségűek körében pedig a foglalkoztatottak hazai aránya (92%) Izlanddal holtversenyben a legmagasabb rátának számít az OECD-n belül.
- Holtversenyben más országokkal a hároméves egyetemi alapképzés során szerezhető Bachelor, más néven BA vagy BSc diplomával rendelkezők körében szintén a legmagasabb rátának számít a hazai foglalkoztatottsági mutató (90%) az OECD-n belül. E tekintetben Japánnal, Norvégiával, Svédországgal és Új-Zélanddal állunk a rangsor élén.
- Az alapképzésre épülő, további kétéves mesterképzés során elnyerhető MA vagy MSc diplomával rendelkezők körében Magyarországon a második legmagasabb a foglalkoztatottak aránya az OECD-n belül. A hazai 94%-os mutatóval még Svédország rendelkezik, míg az OECD-rangsort 95%-os rátával Izland és Norvégia vezeti.
- A doktori fokozattal rendelkezők körében pedig 98%-os a foglalkoztatottsági arány Magyarországon, ami Norvégiával holtversenyben a második legmagasabb rátának számít az izlandi 99% után.
A szakképesítéssel rendelkező foglalkoztatott fiatalok aránya terén az OECD 3. helye Magyarországé
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!