Kína kolosszális ingatlanágazata, amely egykor a gazdaság motorja és a jólét szimbóluma volt, most példátlan méretű válsággal küzd, amely a korábbi kihívásokat háttérbe szorítja. Két évvel ezelőtt az adósságokkal terhelt China Evergrande Group összeomlása sokkoló hullámokat vert a szektoron belül, kipukkasztva az ingatlanbuborékot és elindítva a fejlesztők fizetésképtelenségi válságát, majd idén már a gazdaság lassulását hozhatja a dominóhatás. A válságos helyzet legújabb áldozata Kína legnagyobb privát ingatlanfejlesztője, a Country Garden, amelynek túlélésért folytatott küzdelme nagyobb kihívást jelent, mint az Evergrande 2021-es adósságtörlesztési csődje és az egész gazdasági csodát elsöpörheti.
Ugyanis míg az Evergrande bukását nagyrészt a pazarló költekezésnek tulajdonították, a Country Garden gondjai az ingatlanszektor iránti befektetői és lakásvásárlói érdeklődés erőteljes visszaeséséből erednek.
A váltás ráadásul meglepő és sokkolóan gyors volt: Country Garden terjeszkedési stratégiája elsősorban a kisebb városok körül forgott, kihasználva Kína 2015-ben megkezdett, az alacsonyabb szintű városokban zajló újjáépítési programját. Ez a kezdeményezés új lakásokat vagy készpénzes ösztönzőket kínált a lakosoknak, ami a szerződéses eladások megduplázódását eredményezte 2016-ban. A következő öt év mindegyikében a vállalat folyamatosan meghaladta az 500 milliárd jüan szerződéses forgalmat, figyelemre méltó növekedést mutatva. A fejlesztő az elmúlt évtizedben több mint 3000 telket vásárolt meg, kiterjesztve jelenlétét a harmad-, negyed- és ötödrangú városokba, célul tűzve ki, hogy az alacsonyabb szintű városokban magasabb megtérülést érjen el a befektetéseken. Tehát pár éve még óriási üzletnek tűnt az, ami most minden előjel nélkül félév alatt bedőlt.
Miről lesz még szó ebben a cikkben?
- Mekkora a válság a kínai ingatlanpiacon?
- Hogyan jutottunk el idáig?
- Milyen kiutat találhat Peking?
- Mi lesz, ha az árnyékbankrendszer is bedől?
- Teljesen átfertőződött már a kínai bankrendszer?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!