Be kéne zárni a "kiskaput"?
A Politicónak adott interjújában Oleg Ustenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója felszólította az EU-t, valamint az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat, hogy zárják be azt a "kiskaput", amely lehetővé teszi harmadik országoknak, például Indiának, Kínának és Törökországnak, hogy a moszkvai állami energetikai cégektől vásárolt nyersolajat benzinné, gázolajjá és más termékekké finomítsák, majd korlátozások nélkül értékesítsék tovább.
Még decemberben a G7-ek megállapodtak abban, hogy az orosz nyersolaj hordónkénti árának 60 dolláros felső határt (árplafon) állapítanak meg, ami azt jelenti, hogy az ennél alacsonyabb ár alatti értékesítés megengedett - ezzel az orosz költségvetési bevételek csökkentése volt a cél olyan módon, hogy közben az olajkitermelés ne essen vissza Moszkvában, ez ugyanis kínálati problémákhoz vezethetne. A G7-ek elképzelése az volt tehát, hogy pénzügyi értelemben "megszorongassák" Moszkvát, ugyanakkor lehetővé tegyék az olajpiacok további működését.
Összeségében eddig felemásnak mondható az eredmény: valóban jelentősen bezuhantak az orosz olajbevételek, és bár továbbra is termelnek (leszámítva az önkéntes csökkentéseket), de keleten és délen komoly felvevőpiacra leltek Kína, India és Törökország személyében, akik gyors ütemben vásárolják fel a világpiaci árakhoz képest olcsó orosz nyersolajat. A jelenlegi környezetben ezt
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!