Idén a második negyedévben 0,3%-kal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest. Ezzel jócskán alulmúlta a várakozásokat, és immár negyedik negyedéve (az eddig ismert leghosszabb ideje) recesszióban ragadtunk.
Az év első felében a reál-GDP 1,7 százalékkal maradt el 2022 hasonló időszakához képest. A kormány hivatalos (bár egyre kevésbé hangoztatott) célja az idei év egészére 1,5%-os növekedés, ami már a második negyedéves adat tegnapi megjelenése előtt is elég valószínűtlennek tűnt. Minimum elvárásként az fogalmazódik meg, hogy az idén "elkerüljük a recessziót", ami a gazdaságpolitika értelmezésében azt jelenti, hogy a 2023-as éves átlagos GDP-változás pozitív legyen. De milyen második félév kell ahhoz, hogy az első félév 1,7%-os esése az év egészét nullára, vagy esetleg +1,5%-ra javítsa? Ehhez végeztünk néhány egyszerű számítást.
Erős fordulat
Először is érdemes megtekinteni a gazdasági növekedés közelmúltbeli trendjét. Mint az alábbi ábrán látható, a koronavírus-válság utáni helyreállás 2022 második felében akadt el, azóta enyhe lejtmenetben van a GDP, negyedévről negyedévre -1 és -0,3 százalék közötti eséssel.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!