"Kismamák kíméljenek!", "Csapatunk nem tolerálja a váratlan betegségeket, a munkaidő lejárta előtti távozást.", "Nálunk a kisgyermekeseknek is ügyelniük kell ünnepekkor, ha rájuk kerül a sor, tudja ezt vállalni?" Virágnyelven és kevésbé burkoltan megfogalmazott jelzések anyukák számára álláshirdetésekből és -interjúkból, hogy nem érdemes az adott munkaadóhoz jelentkezniük. Utánajártunk, mennyire nehéz egy nő helyzete ma Magyarországon, aki szülés után szeretne visszatérni a munkaerőpiacra - ne adj’ Isten saját korábbi állásába és pozíciójába.
Stigmák és újrakezdések
“Természetesen nagyon más a helyzete a budapesti és a fővárosi agglomerációban élő anyukáknak, illetve a vidékieknek, akiknek a környékén mindössze egy-két jelentős munkáltató működik. Nem is igazán az iskolai végzettség szintje és a nyelvtudás nyitja meg vagy zárja be a lehetőségek széles tárházát a nők előtt, hanem az, hogy mekkora a munkaerőhiány azon a területen, ahol dolgoznak. Ma már egy megbízható, tapasztalt takarítóra ugyanúgy vadásznak a cégek, mint egy programozóra vagy gyógytornászra” - mondja Repka Ágnes, munkajogi szakokleveles tanácsadó, HR-szakértő, a dolgozomami.hu blog létrehozója.
Összességében azonban a szakember szerint a munkaadók részéről a kompromisszumkészség, az igényekhez igazodó munkarend kialakítása a kisgyermekes nők (vissza)foglalkoztatásában akkor működik, ha nem találnak helyettük mást az adott pozícióra.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!