A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban továbbra is feszesnek tekinthető a munkaerőpiac, annak ellenére is, hogy a gazdasági növekedés üteme 2021 óta jelentősen lelassult – állapította meg az OECD éves munkaerőpiaci jelentése. A foglalkoztatás szintje teljesen helyreállt a koronavírus-járvány okozta válság után, a munkanélküliség mértéke pedig az 1970-es évek eleje óta nem látott szintre csökkent. Májusban az OECD tagországaiban mért átlagos munkanélküliségi ráta már a harmadik egymást követő hónapban maradt a rekordalacsony 4,8%-os szinten.
Csökkenő reálbérek
Ebben a munkaerőpiaci környezetben ugyan emelkedtek a nominális bérek, azonban a növekedés mértéke a legtöbb OECD-tagállamban nem volt elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a 2021-ben, illetve 2022-ben – előbb a Covid-válságból való gyors kilábalás, majd az energiaárak emelkedése miatt – jelentősen megugró infláció mértékét, vagyis szinte mindenütt csökkentek a reálbérek.
Az idei év első három hónapjában összességében átlagosan 5,6 százalékkal nőttek a nominális bérek az OECD tagállamaiban 2022 első negyedéhez képest. A 38 tagú szervezet 34 tagállamát lefedő felmérés rámutat arra, hogy a nominális bérek növekedésének mértéke szinte az összes vizsgált OECD-tagállamban meghaladta a koronavírusjárvány okozta válság előtti időszakban mért bérnövekedés ütemét.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!