Portfolio signature

Az EU-ban már csak a magyar kormány szeretne új orosz atomerőművet

Úgy tűnik, az orosz atomerőmű-technológiától való sok évtizednyi függőséget követően Bulgária egyre közelebb kerül hozzá, hogy amerikai közreműködéssel létesítsen új nukleáris reaktort, miután a Kozludoj atomerőmű új egységgel történő bővítésének műszaki és pénzügyi kereteit meghatározni hivatott előzetes szerződést írt alá a Westinghouse-szal. Ezzel Magyarország marad az egyetlen EU-tag, amely orosz technológiával kíván új atomerőművet építeni.

Az 1100 megawatt (MW) névleges nettó elektromos teljesítményű új reaktorblokk telepítését megalapozó megállapodás jelentős változást jelent a korábbiakhoz képest, mivel Bulgária eddig teljes mértékben az orosz nukleáris technológiára és nukleáris üzemanyagra támaszkodott. Ez a függőség meghatározta Bulgária álláspontját az Ukrajna megtámadása miatt Oroszország nukleáris exportjára 2022-ben bevezetni tervezett szankciók ügyében is, amelyeket így a balkáni ország értelemszerűen ellenzett.

A most megkötött megállapodás értelmében megkezdődhetnek a munkálatok a bolgár ipar és a kozloduji telephely meglévő infrastruktúrájának értékelésére, azzal a céllal, hogy felmérjék, mekkora potenciállal rendlkeznek a reaktor építésének támogatására.

A szerződést Pennsylvaniában, a Westinghouse központjában látta el kézjegyével a Westinghouse Electric kereskedelmi műveletekért felelős alelnöke, Elias Gideon és az új blokk építéséért felelős projektcég elnöke, Valentin Iliev.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés