Áprilisban 308 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet a KSH friss adatai alapján, ami elmarad az előző két hónapban kialakult szinttől, ugyanakkor az egymást követő harmadik szufficites hónap már egyértelmű fordulatot jelent a hazai külkereskedelmi tendenciában.
Ahogy a fenti ábrán látható, a globális energiaárak elszabadulása miatt Magyarországon 2021 második felében és 2022 egészében óriási külkereskedelmi hiány alakult ki. Az energiaárak konszolidációja kedvező hatást gyakorolt a mérlegünkre, ami mostanra már stabilan többletes. A 12 havi gördülő egyenlegben is látható a fordulat, miután olyan esnek ki a bázisból, amelyek érdemi hiányt termeltek, illetve olyanok kerülnek be, amelyek már szufficitesek. Ebben a hónapban egy 500 millió euró feletti hiányt termelő hónap esett ki a 12 havi gördülő átlagból, miközben egy 300 milliós többlet érkezett, így egyetlen hónap alatt több mint 800 milliós a javulás.
Mindeközben azonban rossz hír, hogy mind az export, mind az import dinamikája romlik. Az import euróban számolt értéke 4%-kal esett vissza áprilisban, ami különösen kedvezőlen. A behozatal visszaesésére több mint két éve, 2021 eleje óta nem volt példa. Az energiaárak szelídülése mellett a belső kereslet gyengélkedése is érdemi szerepet játszhat az import visszaesésében, ami nem meglepő annak türkben, hogy a magyar gazdaság immár három negyedéve recesszióban van.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!