A 0,3%-os csökkenés nem is mondható nagy annak fényében, hogy a havi részadatok alapján akár ennél nagyobb GDP-visszaesést is el lehetett képzelni. Ugyanakkor mivel az előző két negyedév adatát (szezonális átrendeződés miatt) lefelé módosította a KSH, valójában összességében a gazdasági teljesítmény megfelelt a várakozásoknak. A magyar gazdaság gyengélkedését több tényező együttes hatása okozza. Az energiaárak drasztikus emelkedése költségnövekedést okoz és jövedelmet szív ki a gazdaságból, a költségvetés választások utáni kiigazító lépései leültetik a beruházásokat és szűkítik a keresletet, az infláció elszállása elégeti a jövedelmek reálértékét, a magas kamatok pedig tovább hűtik a gazdaságot.
Az előzetes adatközléskor csak annyit lehetett tudni a GDP-változás szerkezetéről, hogy
- a gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá,
- a visszaesést mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások jó teljesítménye,
- a szolgáltatások növekedéséhez főként az egészségügy járult hozzá, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet.
A GDP szintjének alakulását jól mutatja az alábbi ábra. A magyar gazdaság harmadik negyedéve van recesszióban, a teljesítmény enyhén, de folyamatosan csökken.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!