Nagy menetelésben a forint
Többször foglalkoztunk azzal, hogy a forint az utóbbi hónapok egyik legjobban teljesítő devizája volt köszönhetően annak, hogy tavaly október közepén 18 százalékra emelte az irányadó kamatot az MNB. A keddi kamatdöntő ülés után Matolcsy György jegybankelnök úgy fogalmazott, hogy erre pénzügyi stabilitási kockázatok miatt volt szükség, szerinte, ha nem lépik meg, akkor „nagy baj lett volna”.
Mondta ezt az MNB elnöke annak apropóján, hogy a Monetáris Tanács több mint fél év után döntött az irányadó kamat 100 bázispontos csökkentéséről, ami a szerdai egynapos betéti tenderen a gyakorlatban is megvalósult. Az átmeneti intézkedés bevezetésekor valószínűleg az MNB is sokkal rövidebb időtávra tervezett, októberben Virág Barnabás még úgy fogalmazott, hogy reményeik szerint néhány napig vagy hétig lesz szükség az extrém magas kamatszintre. Aztán ebből hét hónap lett, ami hozzájárult ahhoz, hogy a forint 430-ról 370 környékére erősödött az euróval szemben.
A 18 százalékos magyar irányadó kamat világviszonylatban is kiemelkedő volt, a tíz legmagasabb közé tartozott. Ennek eredménye lett az, hogy
Mi lesz a kamatvágás után?
- A világ élmezőnyében a forint
- Kell félnünk a kamatcsökkentéstől?
- Lesz még 370 alatt az euró?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!