Az átlagos óránkénti munkaerőköltségek jelentős eltéréseket mutatnak az uniós országok között: a legalacsonyabb munkaerőköltséget Bulgáriában (8,2 euró), Romániában (9,5 euró) és Magyarországon (10,7 euró), a legmagasabbat pedig Luxemburgban (50,7 euró), Dániában (46,8 euró) és Belgiumban (43,5 euró) regisztrálták.
Érdemes megjegyezni, hogy ez a mutató nem az életszínvonal vagy a jövedelmi viszonyok mérésére szolgál, inkább egyfajta pillanatnyi költségalapú versenyképességet tükröz (bár megszorításokat itt is érdemes tenni). A mutató tartalmazza a bérek adóvonzatát is, és azt fejezi ki, hogy egy munkáltatónak mennyibe kerül az alkalmazott foglalkoztatása. Egyik oldalról ez azt mutatja, hogy mennyire kell termelékenynek lennie a vállalkozásnak a bérköltség kigazdálkodásához egy-egy országban, a másik oldalról (feltételezve, hogy a bérköltség a közgazdaságilag indokolt szinten van), megmutatja, hogy mekkora bérköltséget képes kigazdálkodni az ország - ilyen felfogásban pedig a mutató valóban utalhat az általános fejlettségre.
Ezt támasztja alá, hogy az egy főre jutó, euróban számolt GDP tekintetében nagyon hasonló a magyar pozíció: a bolgár és a román mutató kisebb a miénknél, a horvátok és lengyelek viszont gyakorlatilag utolértek minket:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!