Az akkumulátorgyártás következményei kapcsán – különösen annak a kormány által tervezett léptékét figyelembe véve – egyelőre jóval több a kérdés, mint a válasz. A nagy bizonytalanság egyrészt abból fakad, hogy a világon mindenhol csak most kezdenek felépülni az elektromos autózáshoz elengedhetetlennek látszó akkumulátorgyárak - különösen a fejlett országokban nincs hosszú távú tapasztalat ezek működéséről. Másrészt a beruházás főszereplői, az állam, a külföldi vállalat és az önkormányzat igen kevés információt osztott meg a közvéleménnyel ahhoz, hogy tisztán lehessen látni a fejlesztések helyi és nemzetgazdasági hatásait. Hogy csak a teljesség igénye nélkül néhány fontos kérdést említsünk:
Helyi, lokális szintű kérdések:
- Általánosságban: a termelés milyen környezeti terheléssel, potenciális környezetszennyezéssel járhat?
- Milyen mértékű lesz a zajszennyezés?
- Hogyan alakul a térség vízgazdálkodása? Miként változik a szürke víz, illetve az ivóvíz helyi felhasználása és körforgása? Hogyan hat mindez az ökológiai rendszerre és a helyi lakosság ellátási kockázataira?
- Hogyan változik a környék épített környezete és ez miként befolyásolja a szubjektív életminőséget?
- Hogyan hat a lokális környezetre és a gazdaságra a várhatóan betelepülő több ezer vendégmunkás megjelenése?
- Milyen gazdasági előnyei (helyi adó, megnövekedő helyi vásárlóerő stb.) származhatnak a beruházásból a környéknek, elsősorban Debrecen városának?
Nemzetgazdasági kérdések:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!