A Fed nem hagy nyitva egy kaput sem
Zajlik az élet a nemzetközi piacokon, egymást érik az erős kijelentések a jegybankelnököktől, ez pedig heves mozgásokat vált ki a különféle eszközökben. Jerome Powell Fed-elnök tegnap a Kongresszusban borzolta a kedélyeket azzal, hogy kijelentette: amennyiben a munkaerőpiaci és inflációs folyamatokban nem látnak javulást, visszatérhetnek a korábbi, nagy emelések. Emellett a vártnál magasabb kamatcsúcsot helyezett kilátásba, amely időben hosszabban maradhat fenn. Mindkét kijelentés erős üzenet volt.
Powell ezzel egy február eleje óta körvonalazódó piaci aggodalomra erősített rá. Tavaly év végén a piaci érzületet az inflációcsökkenés narratívája dominálta, akkor még a közgazdászok a kamatsztintek 5,25%-on való tetőzését, a kamatemelések idén tavaszi leállását várták. Abból a szemszögből nézve ez indokolt volt: mind a fogyasztói árindex, mind a maginflációs index egyértelműen mérséklődött.
Noha a kockázatok már akkor is jelen voltak, a többségi vélemény szerint a dezinfláció – amelyet a kínálati sokkok mérséklődése, a monetáris szigorítás miatti gazdasági lassulás, a bérdinamika enyhülése, és a magas bázis egyszerre támogat - töretlen marad, belátható időn belül elérhető az árstabilitás (a jegybanki cél 2%-os éves áremelkedést tart elfogadhatónak).
Erről olvashatsz ebben a cikkben:
- Milyen nyilatkozatot tettek a jegybanki vezetők a napokban?
- Mi mozgatja a piacokat az utóbbi hónapokban?
- Hogyan alakulhat az euró és a dollár árfolyama az amerikai infláció függvényében?
- Mennyiben módosítják a magyar kilátásokat az amerikai folyamatok?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!