Kulcsszó: rugalmasság
A fogyasztó- vagy kereslet oldali szabályozás lényege leegyszerűsítve az, hogy a felhasználók anyagi ellentételezés fejében vállalják, hogy ha a rendszer igényei szükségessé teszik, csökkentik fogyasztásukat - vagyis, a DSR-ben részt vevő ipari nagyfogyasztók számára ez plusz bevételt is jelenthet a jövőben. Az eljárás nem teljesen ismeretlen Magyarországon, sőt, a vezérelt (korábbi nevén éjszakai) áram évtizedek óta elérhető szolgáltatásának koncepciója éppen ezen az elven alapul.
Rendszeroldalról a fogyasztók nagyobb mértékű bevonását az egyensúlytartásba az indokolja, hogy a villamosenergia-rendszerek világszerte óriási átalakulásban vannak: a decentralizáció és a dinamikusan felfutó, jellemzően időjárásfüggő zöldenergia-termelés következtében sok ezer termelő van már jelen a rendszerben, vagyis a korábbi monolit termelő-fogyasztó rendszerek sokszínűvé váltak, ami miatt
alaposan megnőtt annak a jelentősége, hogy a villamosenergia-rendszer rugalmasan tudjon reagálni mindenekelőtt az időjárás okozta termelésingadozások hatásaira.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!