Az ukrán határ közelében végrehajtott jelentős orosz katonai csapatösszevonások és a NATO-tól követelt biztonsági garanciák hetek óta kiemelten foglalkoztatják például az európai gázpiaci szereplőket, hiszen az EU a legtöbb gázt az oroszoktól veszi (mintegy 40%-ot) és így a katonai összecsapással élesedő nyugati szankciók az orosz gázcsapok elzárásához vezethetnek.
Azt, hogy egy ilyen helyzet miért okozna súlyos kihívásokat Európának (nincs elég gáz semmilyen más irányból, hiába vannak erőfeszítések a katari, azeri, amerikai irányba), ebben az elemzésben jártuk körbe. Arra is rámutattunk a minap Vlagyimir Putyin orosz elnök ijesztő kijelentése alapján, hogy miért kerülhetnek bajba az európai államok a 2022-2023-as fűtési szezon második felében.
A jelenlegi fűtési szezont egyébként a meglepően enyhe európai januári időjárás, az emiatt relatív alacsonyabb gázfelhasználás miatt - még a szokatlanul alacsony, 37% körüli együttes európai tárolói töltöttség mellett is! - remélhetőleg már „kihúzza” a kontinens komolyabb gázellátási zavarok nélkül még akkor is, ha esetleg az oroszok tényleg támadnának február-márciusban és szélsőséges esetben leállna átmenetileg a teljes orosz gázexport. A leapadt tárolói készletszintek visszatöltése azonban már komolyabb kihívásokat és ezért ősztől-téltől ellátási zavarokat is okozhat a tartósan visszafogott orosz gázexport esetén, arról nem is beszélve, hogy huzamosabb ideig még a mostani extrémnek mondható gázáraknál is jóval magasabb árakra kellene készülni.
Miről szól ez az elemzés?
- Emlékeztetünk rá, hogy a gázpiacon miért kerülne komoly gond Európa az orosz csapok teljes, de akár már részleges elzárása esetén is.
- Rámutatunk arra, hogy például a búzapiacon miért lehet gond abból, ha a kelet-ukrajnai szakadár régiók terén, vagy a kercsi-szorosnál az oroszok keményen fellépnek.
- Összefoglaljuk azokat a főbb nyersanyagokat és energiahordozókat, amelyekben kiemelt jelentőségű az orosz export.
- Rámutatunk arra is, hogy a tavaly többszöröződő gázárak már komoly változást idéztek elő az európai kőszén felhasználásban, aminek kielégítése jelentős részben szintén Oroszországból történt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!