Sorra dőlnek az évtizedes csúcsok
Novemberben az Egyesült Államokban már 6,8% volt az infláció, ami majdnem negyven éves csúcsot jelentett. A Fed által sokkal inkább figyelt PCE maginfláció (a személyes fogyasztások magárindexe) közben 4,7% volt, ami szintén jelentősen meghaladja a jegybank 2 százalékos célját, még úgy is, hogy 2020-ban már rugalmasabb hozzáállásra váltottak.
Hasonló a helyzet Európában is, az eurózóna inflációs rátája 4,9% volt novemberben, ami a közös deviza megalkotása óta a legmagasabb szint. Az Európai Központi Bank (EKB) tehát látszólag könnyebb helyzetben van kicsit, viszont ez a szituáció nehezebb is, hiszen a kontinensen sokkal heterogénebb az infláció. A máltai 2,4%-os és a litván 9,3%-os áremelkedési ütem között jelentős a különbség, ezt kellene valahogy kezelnie az európai jegybanknak.
Persze az USA 52 tagállamában sem egységesen emelkednek az árak, vagyis a regionális jegybankok képviselőiből összeálló Fednek is meg kell küzdenie ugyanezzel a problémával, ugyanakkor szövetségi államként sokkal erősebbek a gazdasági kapcsolatok és a konvergencia, ami az árakban is megmutatkozik.
Visszatért egy komoly fenyegetés
- Évtizedek óta nem látott áremelkedés
- A jegybankok számításait is keresztülhúzta
- 2022 sem lesz sokkal könnyebb
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!