Kétlépcsős megállapodásról van szó
A szombaton megszületett G7 adómegállapodás még számos fontos részletet nem tisztázott (pl. a figyelembe vett adónemek körét, ami a 15%-os kulcsot kiadná, márpedig ez igen fontos), de ami látszik belőle, az mindenképpen fontos fejlemény az adóversenyre építő magyar gazdaságpolitikai modell számára is.
Az alku valójában két pillérre épül, amiből inkább csak az egyik kapott nagyobb figyelmet, mert könnyebben artikulálható: legyen globálisan legalább 15%-os a multinacionális társaságok számára az adó kulcsa, hogy így a túl alacsonyra vágott kulcsokkal való káros versenyt ki lehessen iktatni és a koronaválság miatt megugrott államháztartási lyukakat jobban be lehessen foltozni.
Az alapvetés itt az, hogy ott adózzanak a multinacionális cégek, ahol működnek és ahol profitot csinálnak, és ne tudják mindenféle legális és féllegális megoldásokkal a legalacsonyabb kulcsokat kínáló adóparadicsomokba, esetleg fiókcégeken keresztül átirányítani a profitot, hogy ott adózzák le.
Miről szól ez az elemzés?
- Több évtizede létező társasági adószabályokat változtatna meg a hétvégi G7-alku, ami valójában két fontos pillérből áll.
- Bemutatjuk mindkét pillér eddig ismert tartalmát, és azt, hogy ez miért gyakorol nyomást a vonzó adószabályokat működtető, ezért kimaradni szándékozó országokra, így Magyarországra is.
- Felvázoljuk az esetleges új globális adószabályok lehetséges időhorizontját is, feltéve, ha az EU-ban valóban áldását adja minden tagállam a tervre.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!