Magyarországon a vállalati szektorban dolgozók egyharmadát érintette a minimálbér vagy a garantált bérminimum 2021-es emelése – derült ki a Portfolio birtokába került kormányzati anyagokból. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal részletes béradatai alapján úgy számolt, hogy Magyarországon a vállalati szektorban több mint 850 ezer dolgozó bérét kellett emelni a legkisebb bérek februári, 4%-os emelése miatt.
Minél nagyobb egy vállalat, annál kevésbé jellemző, hogy a legkisebb kereseten foglalkoztatja a dolgozókat. Az ITM anyaga szerint a mikrovállalkozásoknál (5 fő alatt) az emberek 63%-a kapja a legkisebb bért, miközben a több mint 250 főt foglalkoztató cégeknél már csak 24%-os az arányuk. A közepes cégeknél 30%-os a minimálbéren és a bérminimumon foglalkoztatottak együttes aránya.
Az egyes megyékben is eltérően alakul a minimálbéres foglalkoztatottak aránya a vállalati szektorban. Budapesten a legalacsonyabb a minimálbéres dolgozók aránya, ami nem csoda, hiszen a főváros az ország legfejlettebb része. A keleti megyék többsége, illetve egy-két nyugat-magyarországi megye azonban kifejezetten gyengén teljesít.
Miről szól a cikk?
- Néhány szektorban kifejezetten magas a minimálbéresek aránya
- Máshol azonban alig találni ilyen alacsony keresetű dolgozókat
- Hogy teljesítenek az egyes iparágak, ágazatok?
- Mi okozza a jelentős eltérést?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!