A Pénzügyminisztérium hétfő délelőtt közölte, hogy a 2020-as költségvetés (az önkormányzatok nélkül) 5548,6 milliárd forintos hiányt ért el. Ez úgy jött össze, hogy csak az utolsó hónapban 2250 milliárd forinttal többet költött a központi költségvetés, mint amennyi bevétele befolyt. Mindkét érték a valaha volt legrosszabb egyenleg: sem éves szinten, sem pedig havi szinten nem volt ilyen magas pénzforgalmi deficit még soha. Így néz ki a decemberi hiányadat a korábbi évek utolsó havi egyenlegével összevetve:
Ez is azt mutatja, hogy a koronavírus-járvány kirobbanása miatt rendkívüli időszak köszöntött be a kormány költségvetési politikájában is. Év közben - a kezdeti ódzkodás és a piaci reakcióktól való félelem elmúlta után - fokozatosan látta be a kormány: a hiány elengedése elkerülhetetlen a pandémiával terhelt évben.
Így lett az eredeti 367 milliárd forintos éves pénzforgalmi hiánytervből először áprilisban 1601 milliárdos, majd májusban 1890 milliárdos, augusztusban 3600 milliárdos, végül pedig december 31-én 5400 milliárdos deficit. Ezzel párhuzamosan pedig az uniós módszertan szerint számolt költségvetési hiány 1 százalékról 9 százalékra hízott.
Miről szól még a cikk?
- Nemcsak a gazdaság megmentése miatt szállt el a deficit.
- Miért volt rendkívüli a 2020-as év?
- És miért lesz rendkívüli a 2021-es év is?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!