Az Európai Központi Bank 2020 márciusában, a koronavírus okozta piaci pánik közepette jelentette be a pandémiás eszközvásárlási programját (Pandemic Emergency Purchase Programme, PEPP), amelynek két célja volt: azonnali finanszírozást nyújtani a tagállamoknak, akik precedens nélküli nagyságú fiskális ösztönzésekről döntöttek, valamint lenyugtatni a befektetőket, mivel a perifériás eurózóna tagállamok kötvényei iránt a magas kockázat miatt elapadt a kereslet, a tízéves hozamok meredek emelkedésbe kezdtek.
A válság előtt is jelentős bruttó finanszírozási igényű olasz költségvetésnek a megnövekedett hozamok nagy többletterhet jelentettek volna, ráadásul még ilyen szinteken sem biztos, hogy találtak volna finanszírozást a költéseikhez, vagy a későbbi refinanszírozáshoz. Az ábrán is látszik, hogy az EKB-nak azonnal sikerült letörnie a hozamokat, és mivel a kötvények kockázati felára csökkent, valamint a PEPP elhárította az általános bizonytalanságot, a vezető európai tőzsdeindexek is elkezdtek magukra találni.
DAX árfolyamának alakulása
Az EKB májusban volt a legaktívabb, ekkor vásárolta fel a legtöbb államkötvényt a PEPP keretén belül, nevezetesen 155,86 milliárd eurónyi papírt vett. Ezt követően a vásárlások fokozatosan visszaszorultak, egészen szeptemberig:
Miről lesz szó a cikkben?
- Az EKB az elmúlt hónapokban a vészhelyzeti programján keresztül vásárolta fel a legtöbb papírt.
- A bevezetés után nem tartotta magát a tőkejegyzési kulcsokhoz, az új vásárlásoknál már nem ezt látjuk.
- Állományát tekinthve a PEPP még mindig eltörpül a korábbi eszközvásárlási program mellett.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!