A koronavírus-járvány kirobbanása előtt kedvező folyamatokat láthattunk az Európai Unióban, sosem látott mélységbe csökkent a munkanélküliség, javult az emberek életkörülménye, illetve a közpénzügyek is jól alakultak. A termelékenység tartósan növekvő trendben volt az elmúlt években, ami a gazdaság tartós növekedése szempontjából is kedvező hírnek mondható - derült ki az Európai Bizottság munkaerőpiaci elemzéséből. Ezt a helyzetet törte meg a járvány, ami igen komoly kihívást jelent az emberélet megvédése, az EU népességének egészsége, illetve a gazdaság szempontjából is.
Igaz, a termelékenységi adatok mögé nézve már jelentős különbségeket láthatunk az egyes országokban, de az összkép biztató volt, főképp a felzárkózó, közép-kelet-európai országokban javult nagyot a helyzet. Magyarország a középmezőnyben foglal helyet EU-s szinten, de a térség teljesítményétől azért jelentősen elmarad.
A koronavírus-járvány viszont a második világháború óta nem látott összeomlást hozott, így a világjárvány várhatóan nagyobb hatással lesz a gazdaságra, mint a 2008-2009-es krízis volt. Mégis, az EU a koronavírus-járvány első hullámában igen sikeresen kezelte a munkaerőpiaci válságot, hiszen széles körben elterjedtek a bértámogatási programok, amelyek segítettek megóvni rengeteg munkahelyet.
Miről szól a cikk?
- A koronavírus-járvány hosszú évek kedvező folyamatait törte meg az EU-ban
- Hogyan alakult a termelékenység és a társadalmi kirekesztés?
- Mi várható a munkanélküliség és a foglalkoztatás terén?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!