A lengyel kormány elsősorban az üvegházgáz-kibocsátás csökkentése, valamint a stabil villamosenergia-ellátás biztosítása érdekében döntött úgy, hogy felgyorsítja a széntől való szabadulása tempóját, miután a szén használata az európai szén-dioxid-kibocsátási kvóták drágulása miatt jóval költségesebbé vált a korábbiaknál. A lengyel energiastratégia kidolgozásakor a koronavírus-járvány utáni gazdaságélénkítés és a munkahelymegőrzés szempontjait is figyelembe vették, és bár az okok között ugyan nem gyakran említik, de az is szerepet játszhatott a döntésben, hogy a nem túl jó minőségű lengyel szén kitermelési költségei egyre emelkednek, ahogy egyre mélyebbről kell felhozni a bányákból. Az energiahordozó piaci helyzetét mindemellett a járvány miatt a villamosenergia-felhasználásban bekövetkezett visszaesés is nehezíti.
Az ország 2040-es energiastratégiájának frissítése részeként a varsói kabinet összesen 150 milliárd zlotyt, vagyis közel 34 milliárd eurót kíván első nukleáris erőművei felépítésére fordítani, amelyek 6-9 GW kapacitást képviselnének. A terv szerint 2040-ig hat új nukleáris energia termelő egységet építenek fel; az első 1-1,6 gigawattos egység építése 2026-ban kezdődne és 2033 körül állhat termelésbe, majd kétévente egy-egy újabb reaktort telepítenek. Összevetésül, a magyar kormány által 2014-ben Oroszországgal megkötött szerződés szerint a Paksi Atomerőmű új, összességében 2,4 GW teljesítményű 5. és 6. blokkjának megépítése 12,5 milliárd euróba fog kerülni, és az eredeti tervek szerint 2026/27-ben állhattak volna termelésbe, ám mind valószínűbbnek tűnik, hogy jó pár évvel csúszik az átadásuk.
A lengyel terv szerint mindemellett 8-11 gigawatt offshore, vagyis tengeri szélenergia kapacitást is telepítenének 2040-ig, mintegy 130 milliárd zloty beruházással. Az új nukleáris és megújuló erőművekkel 2040-re az ország telepített áramtermelő kapacitásának várhatóan több mint 50 százaléka dekarbonizálható. A várakozások szerint az energetikai beruházások 300 ezer új munkahelyet hozhatnak létre, melyből közvetlenül a nukleáris projektek 60 ezer új állással részesülhetnek.
A cikkünk tartalmából:
- Több mint fél évszázaddal az első tervek után épülhet meg az első lengyel atomerőmű.
- Európa legnagyobb széntermelője ezzel, és tengeri szélerőművekkel szabadulna a széntől.
- Lengyelország a következő években Európa legvonzóbb zöldenergia-piaca lehet.
- Környezetvédők szerint ez a stratégia még mindig nem jelent választ a klímaválságra és a gazdasági realitásokat sem tükrözi.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!