Portfolio signature

Nap- és szélenergia: történelmi fordulat az EU-ban - Innen már a gáznak sincs visszaút?

Átvették a vezetést a megújuló energiaforrások az európai villamosenergia-termelésben: nagyrészt a nap- és szélenergia előretörésének köszönhetően a megújulók a történelem során először már nagyobb részét biztosítják az Európai Unió áramtermelésének, mint a szén, a földgáz és az olaj együtt. A 2010-es évek elején a fosszilis források súlya még több mint kétszer akkora volt, mint a megújulóké.

Az EU 27 államában előállított elektromos áram 40 százalékát a szél-, a nap-, a víz- és a bioenergia (biomassza és biogáz) generálta az első félévben, míg a fosszilis energiahordozók mindössze 34 százalékát egy friss jelentés szerint. A közösség villamosenergia-termelésének több mint ötödét, 22 százalékát már a nap- és szélenergia fedezte az időszak során, a rekord magas részarány eléréséhez pedig jelentős mértékben hozzájárult a koronavírus-járvány is. A termelési mix átalakulásának hatására az uniós villamosenergia-szektor karbonemissziója csaknem negyedével, 23 százalékkal, vagyis mintegy 76 millió tonnával esett vissza az időszak során.

A jelentés szerint az európai villamosenergia-szektor átalakulása drámai első féléven van túl, a megújulók "hatalomátvétele" pedig szimbolikus pillanatot jelöl a rendszer fenntartható alapokra helyezésében.

A 2010-es évtized elején a fosszilis források súlya még több mint kétszer akkora volt az árammixben, mint a megújulóké, vagyis meglehetősen gyors folyamatról van szó, azzal együtt, hogy 2014 és 2017 között a megújulók részaránya stagnált, a fosszilisek pedig ismét növelni tudták részarányukat - derül ki az EMBER klímaügyi kutatóközpont jelentéséből. A fosszilis tüzelők visszaszorulása elsősorban a szén szerepének gyors leértékelődéséből következett: 2016 óta az energiahordozó súlya a mixben felére, 12 százalékra csökkent. Közben a szél- és napenergia piaci súlya 13 százalékról 21 százalékra nőtt. 2020 első felében pedig a szénerőművi áramtermelés közel harmadával, 32 százalékkal zuhant az EU-ban éves összevetésben, de közben a gázalapú termelés is 6 százalékkal csökkent 2019 első hat hónapjához képest.

Miről lesz szó a cikkben?

  • Hatalmas átalakulás az energiatermelésben
  • Átvették a vezetést a megújulók
  • Mi a helyzet Magyarországon?
  • Mire számíthatunk a jövőben?

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés