Évek óta nem láttunk érdemi inflációt
Az elmúlt években folyamatosan alacsony inflációs környezet jellemezte a világot, gyakorlatilag a 2008-as válság óta nem láttunk érdemi pénzromlást a fejlett gazdaságokban. Ennek több oka is lehet, vannak olyan vélemények, melyek szerint gyökeresen megváltozott az infláció természete a globalizációval, digitalizációval, hiszen egyre könnyebben jutnak hozzá nagy választékhoz a fogyasztók, ami pedig tartósan alacsony árakat eredményez.
A Világbank adataiból látszik, hogy már a 2008-2009-es válság előtt alacsony volt az infláció, gyakorlatilag a kilencvenes évek közepe óta csökkent. Ott aztán 2008-ban volt egy megugrás, de azóta megint 2-4% közötti éves drágulási ütem jellemzi a világgazdaságot.
A két legjelentősebb fejlett gazdasági központ, az USA és az eurózóna adatait vizsgálva az látszik, hogy még az előző válságban is kisebb volt a visszaesés, gyakorlatilag 1995 óta 4 százalék alatt van az infláció.
Most jöhet a fordulat az inflációban
- "Kutya, ami nem harap" - Évek óta nem volt gond az infláció
- Mitől változhat meg minden hirtelen?
- Mibe fektessek, ha újra jön a "harapós kutya"?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!